Ana Sayfa / Teknoloji / Açık Yapay Zeka Ekosistemi : Yapaydan Bağlamsal Zekaya Geçiş

Açık Yapay Zeka Ekosistemi : Yapaydan Bağlamsal Zekaya Geçiş

CEO‘ların ve ünlülerin sıradan çalışanlara göre sahip oldukları avantajlardan biri günlük yaşamın planlanması (randevuları zamanlama, seyahat planları yapma, istediği bilgiyi elde etmek vs.) için çok fazla zaman harcama ihtiyaç duymamalarıdır. Elitlerin kişisel asistanları vardır ve bu işleri kişisel asistanlar yapar. Ama yakında zamanda – belki bu yıl bile – Açık bir Yapak Zeka ekosisteminin (Open AI Ecosytem) ortaya çıkışı ile çoğumuz bu lükse aylık bir kaç fincan kahve parasına sahip olabileceğiz.

Apple’ın Siri,Microsoft’un Cortana, Google’ın OK Google ve Amazon’un Echo servisleri, çıkardıkları yolda başarılılar. Doğal dilde işleme kullanarak gelen sorulardan çıkarımda bulunarak,sınırlı  yararlı şeyler yapabiliyorlar; aradığın bir restoran veya yol tarifi yapmak veya en basitinden web de arama yapmak gibi. Fakat sıklıkla onların yardım talebimize  yanıtı “Üzgünüm, bilmiyorum”  veya” web’de bulduğum şey bu . Bir insan kişisel asistandan  asal bu tarz cevaplar almazsınız. Dahası  bu sistemler patentlidir ve yeni girişimciler için geliştirmesi olanaksızdır.

Fakat son birkaç yıldır ortaya çıkan birkaç teknoloji çok daha güçlü, insan benzeri sayısal asistanlar inşa etmek için birbirine bağlandı. Yani açık bir Yapay Zeka  ekosistemine dönüştü. Bu ekosistem sadece mobil cihazlarımıza ve bilgisayarlarımıza değil, – bunlar aracılığıyla mesajlarımıza, rehberimize, hesaplarımıza, takvimlerini ve çalışma dosyalarına – hatta yatak odasındaki termostata, banyodaki tartıya, kolumuzdaki bilekliğe, garajımızdaki arabaya kadar. Nesnelerin Interneti ile Internetiniz arasındaki ara bağlantı ve kendi kişisel verileriniz, hemen hemen her yerde konuşabilen bir yapay zeka tarafından her an kullanılabilir. Yapay zeka önümüzdeki bir kaç yıl içince milyonlarca insanın  daha sağlıklı  ve daha mutlu ve daha verimli olmasını sağlayabilir.

Açık Yapay Zeka Uygulamaları

Anonimleştirilen sağlık verilerini bir araya getirerek, bireylere,kişiselleştirilmiş sağlık önerileri sunabilir. Buda  bireylerin sağlıklarının iyileşmesine neden olur ve sağlık bakım masraflarını da düşürürler. Yapay Zeka uygulamaları finansal hizmetler için kasıtlı olmayan hataları azaltabilir, yaşlı nüfus için de hilelere karşı bir koruma katmanı oluşturmuş olur.

Bu teknolojideki gizli içerik büyük oranda bugüne kadar eksik olan bağlamdır. Şimdiye kadar, makineler işimizin detaylarından, bedenlerimizden, hayatlarımızdan habersizdi. Bir insan kişisel asistan, ne zaman stresli, sıkılmış, yorgun veya aç olduğumuzu bilir. Dijital kişisel asistan, sizin için kimi ve neyin önemli olduğu ve neyi tercih edeceğinizi bilir. Yapay zeka sistemleri, bağlamsal ipuçlarını yorumlayarak kazanma yeteneğini edinmektedirler.Ve  bu şekilde becerilerini arttırabilirler. Başlangıçta bu yapay zeka asistanları insanlar kadar performans sergileyemeyecekleri fakat yine de kullanışlı olacaklar. Ama kabaca bin kez daha ucuz olacaklar.

Takdir ve sadakat insan kişisel asistana ait bir ödül olup dijital sürümler, yalnızca bizim güvenliğimiz ve gizliliğimiz ile onlara güvendiğimiz ölçüde başarılı olacaklar.
Satıcılar bizim satın alma seçeneklerimizi etkilemek için hiç şüphesiz onları  kullanacaklardır. Biz ne zaman onlarla rahat olacağımıza karar vermemiz gerekecek.

Kaynak

Mutlaka İncele

Yapay Zeka Devrimi : 9. YZ Bizim İçin Ne Yapabilir ?

Süperzeka ve nasıl yaratacağını bildiği bütün teknolojiler sayesinde, YSZ muhtemelen insanlık tarihindeki bütün sorunları çözebilirdi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir