Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Gelecekte Para / Banker Botlar ile Dijital Bankacılık yeni bir döneme başlıyor
Bankacı Botlar
Banker Botlar

Banker Botlar ile Dijital Bankacılık yeni bir döneme başlıyor

Dijital bankacılık, yeni çağın getirdiği teknolojik gelişmelerle, standart otomasyon ve kullanıcı deneyiminin ötesine geçmeye başladı. Dünya çapında akıllı sistem yatırımlarının artışında kayda değer bir değişiklik olduğu görülmektedir. Yapay zeka sayesinde BOTlar( internet robotları), banklara rehberlik ederek ve yatırım işlemlerini yaparak yeni oyun kurucular olarak ön plana çıkmaktadırlar.

ChatBotlar

Sadece Facebook messenger’da 11.000 bot  bulunmakta. Bu yıl yeni botlar oluşturmak için 23.000 programcı ile anlaşma sağlandı. Artık servis sağlayıcınızla sohbet etmeye hazırlanın. Gartner’a göre, tüketicilerin% 38’i 2016’da cep telefonlarına sanal bir asistan kullanmış durumda. Fintech’teki (Financial technology) botlar genellikle hedef tabanlı iletişim aracıları veya chatbotlardır (sohbet-botları). Ama bu yıl, finbot (finansal-botlar)’ ların yılı olacak.

Botlaştırılma (Botsification)

Son 2 yılda Bot yazılımcıları belli bir momentum seviyesine ulaştı. Artık günümüzde “botlaştırılması”  uzak bir hayal ya da deneysel bir şey değildir. Özellikle  Google, Facebook, Microsoft, Apple gibi çok büyük şirketlerin botlara yatırım yapması, bunların gelişmesinde ve ilerlemesinde çok önemli bir adım olmuştur. Ve artık  Bot olarak hizmet sunan çok sayıda yeni şirket kurulmaya başlanmıştır.

Ancak, Bankacılık ‘Botification’ için Hazır mı?

Chatbot’ların adaptasyonu anlamında bankacılık sektörü lider konumunda değildir. Ancak  titiz ve belirgin bir strateji ile çoğu bankanın botlara adaptasyon süreci zor olmayacaktır.

fintech bot
Banker Botlar

 

ABD’de sağlık hizmetleri, bürokratik işlemlerde maksimum ilerleme kaydedildi ve botlar özellikle kayıt sürecinde önemli bir rol oynamaya başladı. Bir botla yapılan bu sohbet edici etkileşimlerin çoğu, HIPAA yasasına (Health Insurance Portability and Accountability Act – ABD Sağlık Sigortası Taşınabilirliği ve Hesap Verebilirlik Yasası, 1996’da yürürlükte bulunan ve özel tıbbi bilgilere erişimi kısıtlayan Federal bir kanun)uygundur.

Bankacılık henüz ‘botlaştırmaya’ geçerek Regtech (Regulatory technology) oluşturmakta çok erken dönemde. Çünkü insanların yapay zekaya alışması için botlar şuan sadece sohbet odaları ve müşteri servisleri alanında ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Halihazırda Botlar ı Kullanan Bazı Bankalar

Santander UK, müşterilerin cep telefonlarıyla konuşabilecekleri ve hesaplarıyla ilgili bilgi isteyebilecekleri Santander Smart Bank uygulamasını tanıttı. Uygulamanın gelecekteki sürümü için, sesli olarak ödeme yapılabilecek veya kaybolan ve çalınan kartları bildirebileceğiz.

Bank of America‘ nın sohbet botu olan Erica bu yıl piyasaya sürülecek. Diğer chatbotlardan farklı olarak, sohbeti yönlendirebilecek. Bank of America, müşterilere   ‘Sorular, Yanıtlar, Analizler’ gibi seçenekler vaat ediyor. Erica bir kullanıcıya harcama alışkanlıkları konusunda rehberlik edebilecek ve kredi notunu da izleyebilecek.

HDFC Bank, geçen hafta Niki.ai’nin chatbot entegrasyonu aracılığıyla OnChat platformunu başlattı. Niki, hizmetlerinizi oluşturmaya başlamanız için harika bir platform ama NLU (Natural Language Understanding) yetenekleri henüz gelişmemiş.

DBS Digibank‘ın chatbotu Mykai Kasisto tarafından geliştirilmektedir. Mykai bu yıl arenaya girecek botlar arasında en gelişmiş olanlarından biridir. Zaten bu şaşırtıcı değil, Kasisto, Apple’ın SIRI’sini yaratan SRI International’ın bir yan kuruluşudur. Mykai şu anda ABD’deki uygulama mağazalarında satışa sunuluyor.

Chatbots
Banker Botlar
Botlar Zamanla Büyüyecek

Botların zaman içinde nasıl büyüdüğünü görmek ilginç olacak. Bu botlara yapılan yatırım da yapay zekanın sürekli öğrenen bir teknoloji olduğunun kanıtıdır. Botunuzla ne kadar çok konuşursanız, o kadar akıllı olur. TAY’ın yayınlamasından sadece 16 saat sonra Microsoft’a neden olduğu tarihsel utanç, bankaların bot etkinliğini eşit derecede izlemek ve kontrol etmek için de yatırım yapmalarını sağlayacaktır. Botlara yapılan yatırımlar için bütçeleme yapılırken botu güçlendiren ve güvence altına alan teknolojide çalışan şirketlere yatırım yapmak da aynı derecede önemlidir.

Kaynak: Linkedin

Mutlaka İncele

Yapay Zeka Devrimi : 7. Ölümsüzlüğümüz veya Sonumuz

“Elimizde, muhtemelen insanlığın tüm geleceğinin bağlı olduğu, süresi belirsiz ve son derece zor bir problem …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir