Ana Sayfa / Teknoloji / Biyoteknoloji / Biyonik gözler geliyor ve bizi süper-insan haline getirecekler
Biyonik Gözler

Biyonik gözler geliyor ve bizi süper-insan haline getirecekler

Biyonik gözler halihazırda gelişmekte ve görme bozukluklarına veya körlüğe maruz kalmış yüz milyonlarca görme sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Aynı zamanda  biyonik gözler daha gelişmiş görme olanağı sağlayabilir. Dolayısıyla sibernetik insanlar elektromanyetik spektrumun daha fazlasını görebilecekler.

Biyonik Gözler Göründüğünden Daha Fazla

Görme engelli toplam 285 milyon kişi ile,uzun zamandır birçok tedavi ve teknolojik yenilik gelişmektedir. Körlüğün çaresi olarak düşünülen biyonik gözler sadece bilim kurgu filmlerinde izleyebileceğimiz bir üründü. Ama artık günümüzde biyonik gözler kullanılmaya başlandı.

Biyonik bir göz veya retinal protez sistemi, göze giren ışık ile optik sinir arasındaki boşluğu kapatarak çalışır. Görüntüleri beyne ileten şey budur. Bu nedenle gördüğümüz şeyleri anlayabiliriz.

Şimdiye kadar, ABD’de FDA tarafından onaylanan tek cihaz, Argus II isimli Second Sight şirketinin ürettiği bir cihaz. Bu cihaz, optik sinire giren göz yüzeyinde bir çift gözlük ve bir implantla bütünleştirilmiş bir kamera kullanarak çalışır. Şu anda, Argus II kullanıcıları yalnızca şekillerin gölgelerini ve taslaklarını algılama yeteneğine sahiptir.

Argus II Retinal Proses Sistem ile Biyonik Göz
Argus II Retinal Proses Sistem ile Biyonik Göz

 

Biyonik gözler üzerinde yapılan diğer bir araştırma ise  Melbourne Üniversitesi’ nin geliştirdiği elektrotlu biyonik gözler. Bu çalışma ile yüz ifadeleri algılanabilir ve büyük puntolu yazılar okunabilir. Bu teknolojinin arkasındaki bilim insanları hala klinik testleri üzerinde çalışıyorlar.

Bu biyonik göz teknolojileri, görmeyi mükemmel seviyeye geri getirmiyor veya ideal görmeyi sağlamıyor. Fakat yakında bizi o noktaya götürecek gelişmelere olanak sağlıyor.

Biyonik Gözlerle İnsanüstü Özelliklere Sahip Olabiliriz

Nihayet mükemmel görünümü geri kazandıran teknoloji icat ettiğimizde ne yapacağız? Körlüğe şifa olmanın  ötesinde, biyonik gözler potansiyel olarak bizi insanüstü yapabilir.

Işık farklı dalga boylarında gelir ve insanlar sadece renkli ışığın görülebilen spektrumunu görebilir. Biyonik bir göz, radyo dalgalarından gama dalgalarına kadar elektromanyetik spektrumun tümünü görmemize izin verirse, ısıyı “görebilir”, gaz türlerini görme yoluyla görebilir ve hatta duvarlara bakabiliriz.

Ayrıca, görüş alanımızı (zaten var olan teknoloji) yakınlaştırabilir veya çıkarabiliriz, gördüğümüz şeyleri kaydedebilir ve Wi-Fi hazır gözlerimizle otomatik olarak onu netle senkronize edebiliriz. Hepsi spekülasyon, ancak yenilikçi teknolojinin bilimkurgu gerçeğine dönüştüğünü kimse inkar edemez.

 

Kaynak: Futurism

Mutlaka İncele

integra yapay deri

Yapay Deri Integra ile yanık tedavisinde devrimsel yenilik

Integra yapay deri yanık mağdurları için geliştirilmiş devrimsel bir yenilik. Zarar görmüş yerlerin iyileşmesinde yeterli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir