Ana Sayfa / Uzay / Üç Milyar Işık Yılı Uzaktan Gelen Güçlü Radyo Sinyallari (FRB)
frb
frb

Üç Milyar Işık Yılı Uzaktan Gelen Güçlü Radyo Sinyallari (FRB)

FRB (Fast Radio Burst)

İnsanlar, dünya dışında birinin bizimle iletişim kurmaya çalıştığı ihtimali ve evrenimiz tarafından üretilen sesleri analiz etmek için çeşitli yollara başvurmuşlardır. Evrende var olan bu seslerden hızlı radyo patlamaları (FRB) en ilginç türlerden biridir. Kısa süre önce keşfedilen bu hızlı radyo patlamaları veya “kozmik ıslık”, aynı anda yalnızca birkaç milisaniye boyunca var olan fakat 500 milyon güneş kadar enerjiyi üretebilen radyo dalgalarıdır (yüksek enerjili astrofiziksel fenomen).

Bugüne kadar, bunlardan çok azına rastlanmış (20’den az). Bilim insanları bugüne kadar bunlara kimin veya neyin sebep olduğunu bilmiyorlardı.

Güçlü bir küresel teleskop ağı kullanan gök bilimcilerden oluşan bir ekip, nihayet uzaydan gelen olağan dışı bu sinyallerden birisini tespit etmeyi başardı. Nature ve Astrophysical Journal Letters dergilerinde yayınlanan makalelere göre , yaklaşık üç milyar ışık yılı uzaktaki cüce bir galaksiden gelen bir FRB’yi nasıl tespit edebildiklerini açıklıyor.

FRB121102

Söz konusu gizemli radyo sinyaline FRB121102 deniyor . 02.11.20112 de Cornell Üniversitesi Astronomi Dairesi’nden Shami Chatterjee ve meslektaşları tarafından keşfedildi( İsmi de keşfedildiği tarihten geliyor). Bu çok ilginçti, çünkü yayınlanan sinyaller tekrarlanıyor gibiydi, bu da muhtemel kaynaklarını daraltıyor gibiydi.  Ekip, çok güçlü uydular kullanarak FRB121102’nin kaynağını bulmayı başardı. İlk olarak, New Mexico’daki Very Large Array radyo gözlemevindeki  82 metrelik uydu antenlerinin 27’sini bu görev için görevlendirdiler. 83 saatlik gözlemleri içeren altı aylık bir süre sonunda ekip, FRB121102’nin dokuz görüntüsünü yakalamayı başardı. Daha sonra, güçlü İkizler optik teleskopu FRB121102’nin kaynağının dünyadan üç milyar ışık yılı uzaklıktaki cüce bir galaksiden geldiğini fark ettiler.

Bu bulguları doğrulamak için ekip, güçlü Avrupa teleskoplarından oluşan bir ağ kullanarak FRB121102’ye bir göz attı. Ekip FRB 121102 ‘de ortalama olarak her saatte bir tekrarlanan patlamaları  fark etti.  Bu noktada ekip, süper öldürücü bir kara delik tarafından işgal edilen cüce galaksinin merkezi olarak FRB 121102’nin kaynağını saptayabildi. Bu, hızlı radyo patlamalarının kara deliğin kendisinden kaynaklanabileceği anlamına geliyor, ya da kara delikteki bir süper novanın gaz halindeki kalıntıları ya da bunun etrafında dönen bir nötron yıldızı gibi başka bir şeyin sonucu olabilir.

frb121101
FRB 121102

Bunlar hakkında en ilginç şeylerden biri, henüz kendi galaksimizde herhangi birini bulamadığımız gerçeği. Bilim insanları bu fenomeni anlamanın evrenin geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olabileceğine inanıyor.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir