Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Gelecekte İş / Endüstrü 4.0 ve Geleceğin Fabrikaları

Endüstrü 4.0 ve Geleceğin Fabrikaları

Geleceğin fabrikaları, akıllı modüllerden oluşacak. Bu bir şekilde ‘Lego’ dünyasıyla karşılaştırılabilir. Diğer bir deyişle, modülleri kolayca bağlayıp birleştirebileceğimiz şekilde standart hale  getirdik. Her bir modülün belirli bir görevi var ve gelecekte fabrikalarda bir ağ oluşturmak için bunları birleştirebiliriz.

90′ larda , Tam Entegre Otomasyon ile zaten ürünlerimizin ve sistemlerimizin birbirleriyle çok iyi iletişim kurabildikleri bir düzen kurduk.Endüstri 4.0 ile interneti en alt seviyeye çekiyoruz. Diğer bir deyişle, her sensör ve uyarıcı Nesnelerin İnternetinde bir katılımcı olarak yer alıyor. Yani, her cihazın kendi ip adresi var ve ağda ulaşılabilir durumdalar.

Siber-Fiziksel Sistemler

Endüstri 4.0′ a bakacak olursanız, siber-fiziksel sistemler mantığına dayanır. Yani, birbirleriye iletişim kuran ve sonuçta bütünüyle kendini ve üretimi optimize eden otokrat ve bağımsız işleyen sistemlerimiz var olacak.

Günümüzde fiziksel dünyayı siber dünyadan ayrı değerlendirmek imkansız hale geldi. Bu iki dünyanın bir araya gelerek oluşturduğu Siber-Fiziksel Sistemler  ise iki kısımdan oluşur.  Birincisi, birbirleri ile internetten ip numaraları ile haberleşen nesnelerin oluşturduğu ağ. İkincisi ise gerçek dünyadaki nesnelerin bilgisayar ortamında simülasyonu yapılarak sanal dünyaya aktarılması.

akıllı fabrikalar
Geleceğin Fabrikaları

Geleceğin fabrikaları nda otomasyon süreçleri, nesnelerin (makina ve cihazların) kendileri aralarında haberleşerek üretim işlemlerini içlerinde belirlemeleri ve düzenlemeleri  demektir. Örnek olarak, üretim aşamasında kaynak sıkıntısı oluşursa,  kaynak siparişi otomatik olarak verilecek. Veya üretim esnasında oluşabilecek arızalar anında ve yerinde tespit edilip, sorun hemen çözülecek.

 

Kaynak

 

Mutlaka İncele

Robot Şef Robot Aşçı

Robot Şef Dünyanın İlk Robot Aşçısı

Moley dünyanın ilk robotik mutfağı Robot Şef’ i  yarattı. Gelişmiş özelliklere sahip, tamamen işlevsel bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir