Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Gelecekte Gıda / Geleceğin gıdaları böcekler mi olacak ?
böcekler
Geleceğin gıdaları böcekler

Geleceğin gıdaları böcekler mi olacak ?

Yüksek gıda fiyatları ve giderek artan bir nüfus sonucunda ne yediğimiz, ve bundan 20 yıl sonra ne yiyeceğimiz düşünmemiz gerekiyor. Geleceğin gıdaları neler olacaktır? 

Giderek artan nüfus, sürekli yükselen gıda fiyatları ve çevresel kaygılar, gelecekte kendimizi nasıl besleyeceğimiz konusunda bir çok organizasyonu (Birleşmiş Milletler ve hükümetler de dahil olmak üzere ) endişelendiren başlıca konulardan biridir.

İngiltere’de, et fiyatlarının artması öğünlerimiz üzerinde büyük bir etki edeceğini göstermektedir. Gıda endüstrisi önümüzdeki altı yedi yıl içinde et fiyatlarının ikiye katlanacağını ve etin lüks bir öge haline gelebileceğini tahmin ediyor. Bu yüzden et sektöründe yeni arayışlara yol açıyor. Peki bu yeni yollar nedir? Gelecekte karnımızı ne ile doyuracağız ?

Böcekler

Gelecekte böcekler veya haşarat günlük beslenmemizin vazgeçilmez bir parçası haline gelecek.  Bu bir kazan-kazan durumu. Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi’ ndeki araştırmacılara göre, böcekler sıradan et kadar besleyici değerlere sahip ve büyük bir protein kaynağıdır. Yetiştirme maliyetleri sığırlara göre çok daha ucuzdur.  Daha az su tüketirler ve çok fazla karbon ayak izi oluşturmazlar. Ayrıca, tahmini olarak için yenilebilir olan 1,400 türü vardır.

Burada böcek yemekten kastedilen yemeklerin yanında gelen  çerez niyetine sunulan kurtçuklardan bahsedilmiyor. Bunun yerine hamburger ve sosis tarzı yiyeceklerde kullanılan et cinsi olarak böcek türleri kullanılabileceği öngörülüyor. Özellikle cırcır böcekleri ve çekirge türleri öğütülerek toz haline getirilip, hamburger tarzı yiyeceklerde ham madde olarak kullanılması düşünülmektedir.

Hollanda hükümeti böcekleri günlük beslenmelerine sokmak için ciddi para harcıyor. Kısa bir süre önce araştırmalara bir milyon avro yatırım yapmıştır. Ayrıca böcek çiftlikleri için yasalarda ve mevzuatlarda yeni düzenlemelere gidilmiştir. 

Geleceğin gıdaları böcekler
Geleceğin gıdaları böcekler

Dünya nüfusunun büyük bir kısmı halihazırda böcekleri günlük beslenmelerin bir parçası olarak düzenli olarak yiyor. Tırtıllar ve çekirgeler Afrika’da popülerdir. Eşek arısı, Japonya’da bir inceliktir. Cırcır böcekleri Tayland’ ta çok sık yenmektedir. Ancak Experimental Food Society  (Deneysel  Gıda Topluluğu) bir üyesi olan futurist Morgaine  Gaye, böceklerin Avrupalılar ve Kuzey Amerikalıları tarafından tüketilmesi için daha lezzetli olması ve görüntüsünün de daha çekici hale gelmesi gerektiğini söylüyor. Böcekler, böcek sözcüğünden kurtulduğumuz zaman ve onun yerine mini hayvancılık gibi bir şey kullanıldığı zaman daha popüler olacaklar.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/magazine-18813075

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir