Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Görünmez Mimari ile dünyanın ilk görünmez gökdeleni
görünmez mimari

Görünmez Mimari ile dünyanın ilk görünmez gökdeleni

Görünmez Mimari

Görünmez mimari, çoğunlukla, biyolojik duyularımızın onları doğrudan algılayamayacağı şekilde tasarlanırlar.  Çoğu durumda, görünmez mimariler zihinlerimizi ve davranışlarımızı görünür mimariden bile daha fazla etkiliyor. Genel olarak görünmez mimariler, dünya görüşlerini, bilinçliliğimizi, eylemlerimizi ve gerçekliği ele alma biçimimizi şekillendiren kurallar dizisi olarak tanımlanıyor. Binalar, evler, şehirler, teknoloji, doğal çevre  vs. gibi bu ortamları fiziksel duyularımız algıladığımız mimariyi görünür mimarlık olarak adlandırırız.

Gökdelenler ve diğer yüksek yapılar dünyada ikon haline geldi: Paris,  Eyfel Kulesi ile Empire State Building, New York ile Space Needle ile Seattle birlikte anılmaktadır. Turistler bu şehirlere gittiklerinde ve bu binaları görmek istemektedirler. Güney Kore, 450 metre yüksekliğindeki yeni bir binanın inşasıyla farklı bir yaklaşım sergiliyor – Tower Infinity “görünmez” olacak şekilde tasarlandı.

Infinity Tower
Görünmez Mimari Örneği Gökdelen – Infinity Tower
Görünnez Gökdelen

Güney Kore hükümeti, dünyanın ilk “görünmez” kulesinin inşaası için onay vermiştir. GDS Architects tarafından tasarlanan Tower Infinity’nin, 450 metreye kadar yükselmesi hedeflenmiştir. Görünmezlik illüzyonunun yüksek teknolojili LED cephe kaplamaları ile mümkün olacağı belirtilmiştir. Binanın yansıtıcı yüzeyine gerçek zamanlı görüntüler gönderecek bir dizi kamera kullanılarak bu illüzyonun oluşturulması hedeflenmiştir.

Bunun yanı sıra New York merkezli mimarlık firması Stpmj tarafından tasarlanan Invisible Barn (Görünmez Barınak) ise daha az gösterişli bir yapıdır. Araziye uygun olarak tasarlanan barınak ahşap strüktür üzerine yansıtıcı film levhalardan oluşmaktadır. Buradaki fikir “nesne ve ortam arasındaki algısal sınırı bulanıklaştırmak”tır.

Invisible Barn
Görünmez Mimari Örneği – Invisible Barn Çiftlik evi

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir