Ana Sayfa / Teknoloji / 3D Yazıcılar / Bilim adamları, dünyadaki en güçlü ve en hafif malzemeyi icat ettiler
grafen
Grafen

Bilim adamları, dünyadaki en güçlü ve en hafif malzemeyi icat ettiler

GÜÇLÜ VE GÖZENEKLİ

Araştırmacılar yıllardır karbonun belirli bir şekilde düzenlendiğinde çok güçlü olabileceğini biliyorlardı. Grafen, dünyamızı kökten değiştirme potansiyeline sahiptir. Endüstriden tıpa ve elektroniğe kadar değiştiremeyeceği bir sektör bulunmamaktadır.

Şimdiye kadar bilinen en güçlü malzeme olan Grafen, çok ince bir tabakadan oluşan karbon atomlarının  iki boyutta düzenlenmiş halidir.  Karbon atomlarının bal peteği görünümündeki altıgen bağ yapısı oluşturması ile oluşturulmaktadır. İnce ve benzersiz elektrik iletme özellikleri açısından dikkat çekici olmakla birlikte bir dezavantajı da vardır. Grafin den yapılmı, üç boyutlu materyaller oluşturmak çok zordur.

şimdi, MİT araştırmacılardan oluşan bir ekip  küçük bir grafen tabakasını alarak 3D yazıcı kullanarak yaptıkları modeller sonucunda farklı bir geometriye sahip yeni bir malzeme ürettiler.  Grafenden daha güçlü olan bu malzeme çelikten 10 kat daha kuvvetli ve yoğunluğu sadece % 5 kadar.

Gelecek Uygulamaları

Son derece güçlü ama son derece hafif olan bir malzemenin keşfi çok sayıda uygulamaya sahip olacak. Araştırmalar gösteriyor ki, yeni 3 Boyutlu formların en önemli özelliği, malzemenin kendisinden ziyade sıra dışı geometrik yapısıyla daha fazla ilişkili olduğunu göstermektedir.

Bu da, benzer güçlü ve hafif materyallerin, benzer geometrik kullanılarak çeşitli malzemlerdern yapılabileceğini önermektedir.

Yeni bir hafif malzemenin mukavemet ve mekanik özelliklerini test etmek için bu gibi 3-D baskılı giroid modelleri kullanıldı.

MIT İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü (CEE) ve Mühendislik McAfee Profesörü başkanı Markus Buehler diyor ki, İstersek gerçek grafen malzeme kullanabiliriz veya polimer veya metaller gibi diğer malzemeleri kullanarak da aynı geometriye uygulayabiliriz. Maddenin kendisini herhangi bir şey ile değiştirebiliriz.  Burada baskın faktör geometrik yapıdır.

Köprüler gibi çok büyük ölçekli yapısal projeler, yapının güçlü ve sağlam olmasını sağlamak için bu geometriyi izleyebilir. Kullanılan malzemenin artık daha hafif olacağı düşünüldüğünde, inşaat daha kolay olabilir. Gözenekli olması nedeniyle filtrasyon sistemlerine de uygulanabilir..

Kaynak

Mutlaka İncele

Nano-sensörler

Nanosensörler ve Nanoneslerin İnterneti

Nanosensörler Web’e Bağlanabilirler Ucuza imal edilmiş,  çok az güçle çalışan, kablosuz antenlerden, mikroişlemciler ve mikrosensörlerden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir