Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Güneş Enerjisi ile Çalışan Yüzen Şehirler
yüzen ada şehir
Yüzen Şehirler geliyor

Güneş Enerjisi ile Çalışan Yüzen Şehirler

Seasteading Enstitüsü Mimari Tasarım Yarışması için Roark 3D ve Fortgalt ekipleri tarafından tasarlanan Artisanopolis adlı yüzen şehirler prototipi, geleceğin şehir konsepti olarak düşünülüyor. Yüzen ada şehir şeklinde tasarlanan proje batmayacak şekilde tasarlandı. Enerji kaynağı olarak da tamamen güneş enerjisini ve hidroelektrik enerjisini kullanacak. Bir tuzdan arındırma tesisi, ada için güvenli içme suyu oluştururken seralar da gıda tedarikinin çoğunluğunu üretecek. Yapının zarar görmesini önlemek için adadın çevresi tamamen bir dalga kırıcı ile kuşatıldı.

Bu rüya şehri gerçekleştirmek için, Seasteading Enstitüsü, kısa bir süre önce Fransız Polinezya Hükümeti ile bu okyanus alanına inşaat başlatmak için bir mutabakat anlaşması imzaladığını ilan etti. Her şey yolunda giderse inşaatın 2019 yılında başlaması planlanıyor.

Geleceğin Şehirleri: Yüzen Şehirler

Seasteading Enstitüsü beş yıldır yüzen bir şehrin denizde etkinliğini araştırıyor. Şimdi, bunun ekonomik açıdan değerli bir taahhüt olduğunu ispatlamak zorundalar. Fransız Polinezyası Bölgesi ekonomisinin turizm temelli olduğu göz önüne alındığında, bu projenin gelir getirme oranı projenin en önemli unsuru oluyor.

Ekonomik yeterliliğinin yanı sıra yasal sorumluluklar da çok önemli. Şirket, şehri kimin yöneteceğine karar vermeli. Ayrıca politik olarak özerk mi olacak yoksa Fransız Polinezyası nın kanunlarına mı tabi olacak bu da belirlenmelidir.

 

 

Dikkat çekilmesi gereken diğer bir önemli nokta da şehrin çevresel etkileri. Küresel deniz seviyesinin yükselmesiyle, birçok ada ülkesi kargaşa halindedir. Kararlar, önümüzdeki birkaç on yıl içinde hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Enstitü, sürdürülebilir, yüzen bir adanın bu soruna bir çözüm getirdiğine inanıyor. Artisanopolis Fransız Polinezyası’nın malına dönüşürse, ada sakinlerin potansiyel bir boşaltma ile karşı karşıya kaldıklarında başka ülkelere kaçmaları gerekmez., bu yüzen adaya tahliye edilebilirler.

Bu proje umut verici bir gelecek olarak düşünülebilir. İlk adalar bir pilot proje olacak ve başlamak için çok sayıda düzineler olacak ve sonra büyüyecek ve daha başarılı olacak, sonun da ise yüz binlerce insanın orada yaşayabileceği hale gelecekler.

Nitekim Artisanopolis gibi şehirler bir gün önemli sayılamayacak kadar çok insana ev sahipliği yapabilir. Yükselen küresel nüfus artışı ile birlikte yaşamak için alternatif alanlar bulunmak zorunlu olacaktır. Artisanopolis’in kullandığı gibi temiz, yenilenebilir enerji kavramı etrafında gelecekteki şehirler oluşturmak, mevcut çevremiz üzerindeki etkimiz göz önüne alındığında çok büyük öneme sahip olacaktır.

 

Kaynak: Futurism

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir