Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Gelecekte Sanat / Güzel Sanatlar: Sanat dünyasının geleceği nedir?
Gelecekte Sanat
Sanat Dünyasının Geleceği

Güzel Sanatlar: Sanat dünyasının geleceği nedir?

Sanat dünyasının geleceği belki daha önce hiç olmadığı kadar ilginç bir durumdadır.Bu yüzyıl, sanat ve kültür endüstrisinde son 1000 yıl içinde gördüğümüzden daha fazla değişiklik getirecektir.

Yeni eğilimler ve oyuncular, kavram ve fikirlerimizde devrim yaratacak. Günümüzdeki önemli sanatçılar, mimarlar ya da galeriler, yalnızca bir ya da iki sanat tarihi kitabında yer alacak.Bunun sebebi, değişimlerin çok daha hızlı ve trendlerin çok daha kısa sürmesi olacaktır.

Gelecekte sanat dünyasına ne olacak?

21.yüzyılın ilk yarısında başlıca eğilimlerden bazıları şöyle olacaktır:

Resim sanatının yeniden canlanması

Özellikle müze ve galeri çevrelerindeki popülerliğinde hafif bir düşüşün ardından sanat koleksiyoncuları ve sanat severler, en popüler sanat dalı olarak, resim sanatı trendini yeniden canlandıracak. Sonuç olarak galeriler, eleştirmenler ve müzeler tarafından takip edilen sanatçılar resimlere geri dönmek zorunda kalacaklar.

20. yüzyıl öncesi sanatın geri dönüşü

19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarındaki trandler, klasik sanat biçimlerinin bir kısmıyla birlikte geri dönüş yapacaktır. 21. yüzyıl sanatçıları, geriye gidip bunlardan ilham kaynağı bulacaklar.

Galerilerin Modernizasyonu

Sanat piyasasını zor duruma düşüren tarihi geçmiş konseptler ortadan kalkacaktır. Galeriler sofistike perakendeciler olmak zorunda kalacaklar. Günümüzde lüks ve diğer perakende şirketleri tarafından kullanılan stratejileri kullanmaya başlayacaklar. Sanatçılar da bu değişikliklerden fayda sağlayacak ve galerilerin münhasırlık sözleşmeleri gibi gülünç teknikleri kullanmayı bırakmaya zorlayacaklardır. Zaten bu  halihazırda Asya pazarlarında görünür bir trenddir.

Küçük galerilerin yok olması

Gelecek daha büyük genel galeriler ile daha küçük özelleşmiş galerilerin dönemi olacak. Galeriler kendilerini bir Saks veya Harrods gibi çok büyük perakendeciler olarak tanımlamak zorunda kalacaklardır. Veya kendilerini çok özel küçük butikler haline dönüştürecekler.Galeri ya büyük bir izleyici kitlesine hitap etmeli ya da belirli bir nişte uzman olarak tanınmalıdır.Bir düzine ressamın, fotoğrafçının, grafikerin ve video sanatçısının saçmalıklarıyla uğraşan hobi-galeri uzmanı veya sosyetik-güdümlü sanatçılar yakında tarih kitaplarının bir parçası olacaklar.

Fotoğrafçılığın ve baskı sanatçılığının popülerleşmesi

Dünyada hızla büyümekte olan açık fikirli orta sınıf ile sınırlı sayıda sanat formlarının son derece başarılı olabileceğini göreceğiz. Artık koleksiyoncuların ayak seslerini takip etme eğilimi daha az olacak. Bu yeni ve gelişmiş üyeler, daha kişiselleştirilmiş ve sofistike zevklere sahip olacak.

Video sanatının canlılığının azalması

Video ve Medya tabanlı sanat müzelerde, internette ve hayatımızda çaba göstermeye devam ederken, bu sanat formunun ticari geçerliliği ciddi kuşkulara yola açacaktır. Sınırlı sayıda basılan bir videonun tanınmış bir sanatçının imzalı bir kopyası, aynı videoyu İnternet’te ücretsiz olarak indirilebiliyorsa, bir gizliliğe sahip olmayacaktır.

Asya’da Çin, Hindistan ve Japonya egemen olacak

Asyalılar arasında Japonlar ile birlikte 2 milyar  nüfusa sahip Çinliler ve Hintliler sanat piyasalarına hakim olacaklar. Başlangıçta kendi ulusal sanatçılarına odaklanacaklar, yakında daha geniş Güney Asya ve Güneydoğu Asya sanatına ilgi duyacak. Bu bölgedeki çağdaş sanat fuarlarının ve müzelerinin ciddi sıkıntıları sona erecek ve Mumbai ve Şangay gibi şehirlerde inanılmaz sayıda yeni sanat merkezi ve etkinliği göreceğiz.

Sanat, Mimarlık ve Tasarımın Yakınsaklığı

Sanat, mimari ve tasarım birleşerek bunu AAD (Art, Architecture, Design) olarak tanımlayacağız. Gelecekte, bir bina tasarımı yapan bir sanatçı, mücevher tasarımı yapan bir mimar ve bir sanat nesnesi hazırlayan bir tasarımcı görebileceğiz. Gelecekteki süper yıldızlar Zaha Hadid, Pablo Picasso, Mark Newson yeteneklerini buluşturuyor olacak.

ABD en büyük ve en heyecan verici sanat piyasası olmaya devam edecek

Amerikalılar en büyük sanat alıcıları olmaya devam edecek ve sanat süper starlarının çoğu hala Amerikalı olmaya devam edecektir.Bu devamın başlıca nedenlerinden biri bugünün kozmopolit dünyasında ABD kadar kültürler arası bir toplumun bulunmamasıdır.Küresel lezzetler bir araya geldiğinde, kültürler arası Amerikalılar ülkelerini aşacak ve 21. yüzyıl için en ilginç fikirleri verecektir.

Fiziksel açık artırmalar kaybolacak

Takım elbise giyen ve vuran çekiçler kaybolacak. Müzayedeler pahalı eserlerin satışı için halen önemli bir yol olmaya devam ederken, yeni teknolojiler, fiziksel ihalelerin altın günlerinin bitmesini sağlayacaktır.

Afrika çağdaş sanat, en modern sanat stili haline gelecek

Çağdaş sanatın son sınırı olarak Afrika, ön plana çıkacaktır. Küresel trend belirleyiciler nihayet, Afrika ve sanatçılarına dikkat çekecek. Halen, eğitimli sanatçıların ilginç sanatlar yaratmamasından rahatsız olan ekonomik kalkınma, Afrika Sanatlarının kurulmasına yol açacaktır.

Sanat fuarlarının popülaritesi azalacak

Yeni teknolojiler ve daha büyük galeriler, sanat fuarlarının öneminin azalmasına yol açacaktır. Sanat piyasalarında önemli bir konsolidasyon olacak ve galeriler dünyasına benzer şekilde, sanat fuarları da giderek azalacak.

Her zamankinden çok insan sanat satın alacak

Ekonomik büyüme ve daha sofistike zevkler, her zamankinden daha fazla kişinin sanat ile ilgileneceğini göstermektedir. Sanatçılar, bazı galeri ve müzayedeciler için bu harika bir zaman olacak.

Müzeler hayatta kalmak için başarılı ticari işletmeler olmalı

Devlet mülkleri de dahil olmak üzere tüm sanat kurumları, girişimcilik haline gelmeli ve halkın beğenilerine ve isteklerine hitap etmelidir. Bir bakıma, yaklaşımları daha sofistike hale gelecektir. Genellikle, bu müzeler özel teşebbüslerle işbirliği yapmak zorunda kalacaklar. Son yıllarda Avrupa’daki müze sayısı önemli ölçüde artarken, şu anda 200.000’den fazla şehirde her şehrin bir müzesi var gibi görünse de, bazıları piyasa doyumundan dolayı kapanmak zorunda kalacaklar.
Kaynak: Picassomio

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir