Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Gelecekte Ulaşım / Hipersonik Uçaklarda Rönesans Dönemine Girmek Üzereyiz
Hipersonik uçaklar

Hipersonik Uçaklarda Rönesans Dönemine Girmek Üzereyiz

Ulaşımı kolaylaştıracak teknolojileri geliştirme çalışmaları kesintisiz devam ediyor . Gelecek hyperloop’ların , insansız araçların ve uçan arabaların olacak ama havacılık sektöründe inovasyonlar halen oldukça yavaş ilerliyor. Yeniliklerin hipersonik (hypersonic) ve süpersonik uçak teknolojisinde ortaya çıkması daha yüksek bir ihtimal.  Açık olmak gerekirse 2003 yılından beri , yani efsanevi yolcu uçağı Concorde’un son yolculuğunu yapmasından sonra , yeni bir supersonik veya hipersonik yolcu uçağı havacılık endüstrisinin en büyük hedefi durumunda.

Hipersonik Uçaklar

Mach 1 (yaklaşık 1,235 km/s) ve üzerinde uçan uçaklar süpersonik olarak adlandırılıyor.  Şayet Mach 5 ve üzerinde bir sürate ulaşabiliyorsa hipersonik uçak kategorisinde değerlendiriliyorlar.  ABD hava kuvvetlerinin X-51A Scramjet’i veya NASA’NIN X-57 Maxwell’i örnek uçaklar olarak veriliyor.  Hatta X-48 modeli gibi bazılarının testleri tamamlanmış durumda ve üretim onayı bekleniyor.

Mevcut teknolojilerin 21. yüzyılın ekonomik ve askeri taleplerine cevap veremeyeceği ortada. NASA’nın geçtiğimiz yıl X-Uçakları Programını tekrar gündemine alması bu durumu açıkça ortaya koyuyor. SABRE motorlarının gelişimi ve tek bir araç ile atmosfer dışına ulaşılabilmesi imkanlarının gelişmesi ve doğal olarak ucuzlaması insan ve malzeme taşımacılığında devrimsel etkiler yaratacak, dünya ticaretini çok yönüyle etkileyecek.

Hipersonik değişim şu an için yavaş ilerliyor . Fakat dünyanın ABD , Rusya ve Çin gibi dev güçleri  yeniden uzay yarışına başladıklarında gelecek 10 yıllar için bizi büyük değişimler bekliyor olacak.

 

Kaynak

Mutlaka İncele

Dünyanın güneş panelli ilk yolu Fransa’ da açıldı

Güneş enerjili yollar Fransız yetkililer Normandiya bölgesindeki Tourouvre-au-Perche kasabasında  2.880 fotovoltaik panelden oluşan  1 kilometre …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir