Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Hipnotize Edici Köprüler: Lucky Knot Köprüsü
Dragon King Harbor Köprüsü
Lucky Knot Köprüsü

Hipnotize Edici Köprüler: Lucky Knot Köprüsü

Geleceğin Mimarisi Hayal Ettiğinizden Çok Daha Muhteşem

 

“Her büyük mimar mutlaka – büyük bir şairdir. O, zamanının, gününün ve çağının orijinal ve mükemmel bir tercümanı olmalıdır. “

Bunlar ünlü mimar Frank Lloyd Wright’ın sözleri. Wright sadece yaşadığı dönemin tercümanı olmamış aynı zamanda gelecek dönemin de ihtiyaç ve taleplerini öngörebilmiştir.  Mimar  mutlaka geleceği öngörebilme yeteneği olan bir vizyonerdir.

Hipnotize Edici Köprüler

İnsanlık böyle muazzam mimari başarılara imza atıyorsa neden bir nehri geçmek için sıkıcı asma köprüler ve kemerli üst geçitler kullanıyorlar? Çin (Changsha)’de Dragon King Harbor Nehri üzerindeki yaya köprüsü olarak işlev gören etkileyici dalgalı tasarım NEXT Architects’in tasarımıdır. Köprünün adı şanslı düğüm anlamına gelen Lucky Knot ‘ tır.

Next Architect 2013’te, Changsha’nın hızla gelişmekte olan “Yeni Göl Alanı” nda bulunan Dragon King Harbor Nehri üzerinde yapılacak yeni bir köprü tasarlamak için düzenlenen uluslararası bir yarışmaya katılmaya davet edilmiştir. Sunumu yapılan projenin yarışmayı kazanmasının ardından yapım aşamasına geçilmiştir.

Köprü tasarımı, Changsha’nın resmedilmeye değer manzarası üzerinde gezinen üç ayrı şeritten oluşmaktadır.

Lucky Knot Köprüsü, alanın kamusal alanını geliştirme konusunda önemli bir projedir ve rekreasyonel, ekolojik ve turistik etkinlikler düşünülerek tasarlanmıştır. Köprü, farklı yüksekliklerde (nehir kıyılarında, yolda, üstte duran parkta ve aralarındaki bağlantılarda) birden fazla seviyeyi birbirine bağlar.

Lucky Knot Köprüsü
Lucky Knot Köprüsü

NEXT web sitesinde Michel Schreinemachers, “Kesişen bağlantıları olan yapı Möbius şeridi prensibini temel alıyor” derken; John van de Water ise “Öte yandan eski bir dekoratif Çin halk sanatı olan ‘Çin düğüm sanatına’ atıfta bulunuyor” diye belirtmiştir. 

Möbius şeridi, geometrik olarak uzunca bir şeridin bir ucunu 180 derece bükerek diğer ucu ile birleştirilmesiyle elde edilen şerittir. 

Köprü bir simge haline gelmiş ve CNN tarafından “kalıpları kıran en muhteşem köprüler” arasında yer almıştır.

Kaynak 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir