Ana Sayfa / Teknoloji / Robotlar / Humanoid Robotlara bir yenisi daha eklendi : Handle

Humanoid Robotlara bir yenisi daha eklendi : Handle

Meşhur Atlas robotun geliştiricisi Boston Dynamics firması iki bacaklı robot tiplerine bir yenisini ekledi. Handle isimli robot ayaklar yerine tekerlekler üzerinde hareket ediyor ve aşağıdaki videoda da görüleceği gibi Atlas’ ın ötesinde bir dengeye sahip.

Handle mükemmel bir ağırlık dengesi ile hareket ediyor ve ağır yükleri taşıyabilmesi için dizayn edilmiş. Handle Atlas’a kıyasla daha hızlı ve esnek bir şekilde hareket edebiliyor, hatta duvarın üzerinden atlıyor. Tekerlekleri sayesinde Atlas’ a göre daha ucuza mal edilebiliyor.

Boston Dynamics yetkilileri tekerlek ve bacakları birleştirdikleri bir deneme yaptıklarını ve kendisini sürekli dengeleyebilen , üzerindeki yükü dengesine göre nasıl dağıtabileceğini hesaplayan oldukça dinamik bir sistem oluşturabildiklerini  belirtiyor. Belki bir gün bu robotlar ağır yükleri taşıma ve kaldırmada , ev işlerinden , doğal afetlere kadar kullanılabilecek.

Google tarafında tamamı satın alınan Boston Dynamics firması 1992 yılında kuruldu. National Academy of Engineering üyesi Marc Raibert and meslektaşları hayvanlar gibi koşup onlar gibi manevra yapabilme kabiliyetine sahip robotlar tasarlamak amacıyla bu firmayı kurmuşlardır.

Boston Dynamics’ ın yeni humanoid robotu Handle

https://futurism.com/leaked-video-shows-new-nightmare-inducing-robot/

Mutlaka İncele

Otonom uçan mikro robot - Robot Arılar (RoboBees)

Otonom Uçan Mikro Robotlar (Robot Arılar)

Robot Arılar’ ın yani otonom uçan mikro robotların potansiyel kullanım alanlarının başında, ürün tozlaşması, arama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir