Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Gelecekte Ulaşım / Hyperloop Avrupa’ya Geliyor
Geleceğin treni
Hyperloop

Hyperloop Avrupa’ya Geliyor

Hyperloop, ‘geleceğin treni’ olarak adlandırılıyor.  Dubai, Kanada ve Rusya’da halihazırda etkin olan bu proje, Hyper Loop Transportation Technologies (HTT) aracılığıyla Fransa’ya geliyor.

HTT, geçtiğimiz günlerde Bratislava ve Brno’yu birbirine bağlayan bir Hyperloop sistemi kurmak için Slovakya ve Çek Cumhuriyeti ile yeni bir anlaşma başlattı.  Tüm Avrupa’yı bu teknoloji ile bağlamanın ilk adımını attı. Toulouse’daki Francazal Havaalanı’nda 3.000 metrekarelik bir alan (kabaca 38.000 m²) şirketin üssü olarak  hareket edecek. Toulouse, Avrupa havacılık endüstrisinin tam ortasındadır ve Orta Avrupa hattında kullanılacak olan bu trenlerinin imalatında merkezi bir konuma sahiptir.

Bu yenilikçi ulaşım üzerinde aktif olarak çalışan iki şirketten biri olan HTT, geçtiğimiz günlerde 31 milyon dolarlık yatırım aldı.

Geleceğin Ulaşımı Hyperloop ile Süper Hızlı Olacak

Bu ulaşım sistemi, insanları ve yükleri taşımak için özel olarak tasarlanmış kapsüller kullanan tren benzeri bir ulaşım sistemidir. Daha yavaş ve daha hızlı bir sürüş için manyetik levitasyon (manyetik alan kuvveti ile ir cismin havada asılı kalması) teknolojisi ile düşük basınçlı borular oluşturdu. Bu Hyperloop fikri, ilk önce Elon Musk tarafından 2013’te önerildi. O zamandan beri, çok sayıda kişi, kurum ve şirket bu fikir üzerinde çalışmaya başladı.

Ne kadar hızlı gidebilirdi? Bu gerçekten, hangi mühendis tarafından sorduğunuza bağlıdır, ancak bir Hyperloopun saatte 1,200 km / s’ye (800 mil / saat) kadar çıkabileceğine inanılıyor. Tasarımlar, yer altında ya da yer üstünde çalışabileceğini göstermektedir. Aslında, Dubai’deki Hyperloop planlarından birisi, silindir tüplerinde seyahat eden Hyperloopsu sokaklara bağlayan merkezi bir hub’ı öngörüyor. Hızlı olmasının ötesinde bu teknoloji  güneş enerjisiyle çalışabilir.

Bilim kurgu ilham konseptinden 2013 yılında, günün birinde tüm Avrupa’yı birbirine bağlayan süper hızlı bir trenle, Hyperloop’un bir gerçeklik haline
geldiği anlaşılıyor.

 

Kaynak: TechCrunch

Mutlaka İncele

Dünyanın güneş panelli ilk yolu Fransa’ da açıldı

Güneş enerjili yollar Fransız yetkililer Normandiya bölgesindeki Tourouvre-au-Perche kasabasında  2.880 fotovoltaik panelden oluşan  1 kilometre …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir