Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Gelecekte Tıp / Kanser Tedavisi İçin Yeni Umut Nanodiskler

Kanser Tedavisi İçin Yeni Umut Nanodiskler

Araştırmacılar, tümörleri yok edebilecek nanodiskleri geliştiriyorlar

Bilim insanları , tümör hücrelerini yok etmek için bağışıklık sisteminizi öğreten nanoteknoloji geliştirmeler üzerine çalışıyorlar. Bu da dünyadaki milyonlarca kanser hastasına umut veriyor. Ama araştırmaların kansere kesin çare olması için hala çok uzun zamana ihtiyaç var.

Bağışıklık sisteminize tümör hücrelerini imha etmeyi öğreten ve kanserli olan 14.5 milyon Amerikalıyı umutlandıran nanoteknoloji geliştirmek için yeni araştırma yürütülüyor. Kanser araştırması, tıp biliminin haklı olarak dikkat çeken bir alanı. Amerika da ve her yıl 13 milyondan fazla yeni vaka ile karşılaşılıyor.  Michigan Üniversitesinden araştırmacılar, tümörleri ortadan kaldırma potansiyeline sahip çığır açan bir yöntem üzerinde çalışıyorlar.

Nanodiskler, bağışıklık sistemine kişiselleştirilmiş kanser tedavisi sunacaklar

Bu yeni teknoloji, nanodiskler kullanarak vücuda tümörlü hücreleri nasıl öldüreceğini öğretiyor. Bu teknolojide kullanılan nanodisklerin boyutları yaklaşık 10 nanometre büyüklüğünde olup ( karşılaştırmak gerekirse bir saç teli yaklaşık 80.000 ile 100.000 nanometre kalınlığındadır), sentetik yüksek yoğunluklu lipoproteinlerden oluşmaktadır. Bu “nanodiskler” in her biri neo-antijenlerle doludur (mutasyona uğramış tümor). Ve bunlar  nağışıklık sisteminin T hücrelerinin her bir neo-antigen’i tanıması ve onları öldürmesini öğretir. Michigan Üniversitesinden James Moon şöyle dedi.  Biz basit olarak, nano diskler kullanarak bağışıklık sistemini eğitiyor ve bağışıklık sistemine kişiselleştirilmiş olarak kanser hücresini nasıl yok edeceğini öğretiyoruz. Bu aslında bir çeşit kanser aşısı. “Bu aşı nanodisklerinin, mevcut kanser hücreleriyle kişisel olarak savaşmak için bağışıklık sistemini tetikleyeceği düşünülüyor” diye ekledi Moon.

Şimdiye kadar, nanodiskler farelerde başarıyla test edildi ve 10 gün içinde tümörleri ortadan kaldırarak oldukça umut sonuçlar elde edildi. Aynı farelere 70 gün sonra tekrar tümör yerleştirilince, bağışıklık sistemi tümörleri tekrar yok etmeyi başardı.  Araştırmanın baş yazarı Rui Kuai, “Bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini uzun vadede vücudu  savunmak için” hatırladığını “belirtti.

Tabi bu teknolojinin günlük yaşantımızda kullanılması içi daha çok uzun süre gerekmektedir. Araştırmacılar öncelikle daha büyük hayvanlar üzerinde denemelerin yapılması gerektiğini söylüyor. Daha sonra  insanlar üzerinde denemelere başlanabileceği belirtiliyor. Ama bunu için önümüzde daha uzun bir zaman bulunmaktadır.

 

 

Kaynak

Mutlaka İncele

grafen

Bilim adamları, dünyadaki en güçlü ve en hafif malzemeyi icat ettiler

GÜÇLÜ VE GÖZENEKLİ Araştırmacılar yıllardır karbonun belirli bir şekilde düzenlendiğinde çok güçlü olabileceğini biliyorlardı. Grafen, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir