Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Gelecekte Moda / Bu Şirket Mantarlardan Çevre Dostu Deri Yapıyor
Mantardan deri
Mantardan yapılmış çevre dostu deri bileklik

Bu Şirket Mantarlardan Çevre Dostu Deri Yapıyor

MycoWorks’ un yeni teknolojisi, Miselyum’ u yeni bir hayvan dostu malzeme olarak kullanarak çevre dostu deri yapmaktadır.

Birçok kişi vegan yaşam biçimlerini sadece yaptıkları diyetiyle sürdürmüyor. Bunun yanında kendi sahip oldukları her şeyde bu yaşam tarzını benimsemek istiyorlar. Bu yüzden şirketler  şirketler  çevre ve hayvan dostu ürünler üzerinde yoğunlaşarak insanların hoşuna giden şeyleri vermenin yeni yollarını arıyor.

San Francisco merkezli bir şirket olan MycoWorks, bitki ve ahşap dokuları yeni bir deri alternatifine dönüştürmek için mantarlardan gelen lifleri kullanan yeni bir teknoloji geliştirdi. Bu teknoloji ile çevre dostu deri üretebiliyorlar. Şirket yetkilileri “doğal elyaftan yapıldığı için  gerçek deri nefes alan bir özelliğe sahip olduğunu” söylüyorlar.

miselyum

Milesyumdan çevre dostu deri

mantar deri canta
Mantar Deri Çanta

Mantarların ipliksi liflerine miselyum denir ve mantar bölgelerini birbirine bağlayan yer altı ağlarını oluştururlar. MycoWorks, bu organik maddenin dayanıklılığına o kadar çok inanıyor ki, gelecekte tuğla gibi bir yapı malzemesi olarak kullanılabileceğini söylüyorlar.

Şirket Yetkililerine göre, bu malzeme dayanıklılık, su direnci ve çok yönlü yüzeyler için tasarlanmış bir harika bir malzeme. Ayrıca bu malzeme sadece deri ürünleri kullanmak istemeyenler için değil, aynı zamanda karbon açısından nötr, organik, kimyasal içermeyen, biyolojik olarak parçalanabilen ve tamamen sürdürülebilir bir ürün olduğu için de birçok kişi tarafından tercih edilebilmektedir.

Diğer yandan ürünlerinin tamamen biyolojik olarak parçalanabileceğini söylüyorlar. Ve daha estetik açıdan bakıldığında, “deri” benzersiz bir şekilde özelleştirilebilir “- dokular ve özellikler materyalin içine doğru yetiştirilebiliyor.

 

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir