Ana Sayfa / Uzay / Mars’ ta yaşam için en iyi Mars Evi tasarımları
mars ice house
Mars Buz Evi

Mars’ ta yaşam için en iyi Mars Evi tasarımları

NASA, Geçtiğimiz yıl Centennial Challenges programının bir parçası olarak Mars yaşam alanı ( Mars Evi) tasarım yarışması için 165’den fazla başvuruyu kabul etti. Yarışma sonucunda  Mars Ice House (Mars Buz Evi) tasarımı birinci olurken  umut verici ve ilginç bir çok tasarım da tasarım vardı.

Mars yüzeyi yüksek radyasyon ışınları, kum fırtınaları gibi gibi insanlar için bir çok tehlike barındırır.  Ama bununla birlikte, Mars’a insanlı bir misyon olasılığı ve gelecekte Kızıl Gezegen’deki kolonilerinin kurulma olasılığı gibi sebeplerle NASA, insanları bu zorlu yaşam koşullarından sert en iyi şekilde koruyacak farklı yaşam alanlarını araştırıyor. Bu amaçla düzenlenen Mars yaşam alanı ( Mars Evi) tasarım yarışmasına bir çok tasarımcı katılmıştır. Katılımcıların tasarladığı modellerin en önemli özelliği 3D printer ile yapılabilme özelliği olmasıdır. Yarışma sonucunda Mars Ice House tasarımı birinci olmuştur. İlk üçe giren tasarımlar aşağıdaki gibidir.

Birinci: Mars Ice House

Yarışımanın birincilik ödülü Mars Ice Hosue Takımı olarak bilinen New York merkezli Team Space Exploration Architecture and Clouds Architecture Office of New York firması oldu.

mars ice house
Mars Buz Evi

NASA’nın Langley araştırma merkezinin uzman sistem mühendislerinden Kevin Vipavetz ve ekibi, “yarışmaya sunulan bir çok çılgın fikirlerin dışında nihayetinde sağlam bir mühendislik çözümü ortaya sunan  Mars Buz Evi tasarımına” odaklanıyor. Buz Evi’nin dış yüzeyi sulu buz ile kaplı ve şişirilebilme özelliğine sahiptir. Bu tasarım, Mars’ın kuzey yarım küresinde su olduğu varsayımı üzerine yapılmıştır. Bu model, insan yaşamını yoğun kozmik ve güneş radyasyonuna ve zorlu yüzey şartlarına karşı en iyi şekilde koruyan tasarım olmuştur.

İkinci : Gamma

Yarışmanını ikincisi Team Gamma seçilmiştir. Onların modeli, astronotlar Mars’ a varmadan önce, daha önceden programlanmış otamatik robotlar tarafından yapımına başlamış olacak. Bu modelde yapılar hem yüzeyin altında hem de yüzeyin üstünde yer alacaktır. Bu modelin benzersiz bir özelliği, robotlara kesin olarak  adım adım talimat verilmemesi. Bunun yerine robotlar  kurallar ve hedefler verilecek. Bu da, herhangi bir şekilde robotlarla iletişim kesilir veya başka ön görülmeyen bir zorlukla karşılaşılsa bile robotların çalışıp yapıları inşa etmelerine olanak sağlayacaktır.

gamma mars evi
Mars evi gamma

Üçüncü: LavaHive

Yarışmanını üçüncüsü Team LavaHive seçilmiştir.

lavahive
Mars Evi LavaHive

Bu tasarımların üçü de tuhaf ve imkansız görünebilir ancak yapısal açıdan sağlamdır ve insan yaşamını ve yeniliği destekleyebilir. Günün birinde, geleceğe doğru, bu tasarımlardan birisi Mars’ta gelecekteki evimiz olabilir.

Kaynak

Bir yorum

  1. HALİL BELBERLER

    Bence orada ilk yerleşim yer altında olacaktır. Dış ortamdan izole edilecek muhtemel bir çatı kanalı ile yerleşim e girilecek. yer altında veya mars kumuna gömülü olacaklar ve birbirlerine tünellerle bağlanacaklar. aydınlanma ise dış ortama uzanacak borucuklarla yapılacak. Atmosferik değişimler i insan yaşamına uygun hale getirecek çalışmalar olacak ve zamanla yer yüzüne benzeyecek. Atmosfersen solunuma uygun gazları filtre edecek ünüteleri su çevrimi sistemleri gerekecek. Bitki yetiştirmek kaçınılmaz olacak .Emerji temini mars tan elde edilecek hammmaddelerle orada üretim yapılacak….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir