Ana Sayfa / Uzay / METI, 2018’de Yıldızlararası Mesajlar Gönderecek
SETI METI
METI - Yıldızlararası Mesajlar

METI, 2018’de Yıldızlararası Mesajlar Gönderecek

San Francisco merkezli bir organizasyon olan Messaging Extraterrestrial Intelligence (METI),  yakın çevrede yaşayacak muhtemel gezegenlere sürekli mesaj göndermeye hazırlanıyor.  2018 yılına kadar güneşe en yakın yıldız olan Proxima Centauri’ nin yörüngesinde bir gezegene kodlanmış sinyal gönderilmesine odaklandı.

Kişisel yaşantılarımızda veya toplu olarak bir tür olarak, dünya dışı zeki yaşamla ilgili her zaman bir merakımız vardır. Bu amaçla diğer  yaşam formları ile iletişime geçmek ne kadar hayal olarak görülse de bunu başarmak için sistmetik bir akım çalışmalara yapılmaktadır.

Interstellar Message Composition at the Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) eski direktörü ve METI başkanıDouglas Vakoch, Forbes ile yaptığı bir röportajda, şunları anlatıyor: “Kendimizi evrende gizlemek için çok geç, bu yüzden kendimizi nasıl temsil etmek istediğimize karar vermeliyiz. Uzaylılar bizden konuşmaya başlamamız için açık bir belirti bekliyor olabilirler. ”

Bu program güneş sistemimize ve gezegenimize benzer karakteristik özelliklere sahip diğer solar sistemlere düzenli olarak belirli aralıklarda sinyal göndermeyi hedefliyor. Bilim insanları sinyalleri,  matematiksel kanıtlar veya bilimsel kavramlar gibi dilin ötesine geçen bilgiler olarak  göndermeyi planlıyorlar.  Mesajın basit bir “merhaba” olması planlanıyor, ancak nasıl inşa edileceği konusundaki  sorun hala varlığını sürdürüyor.

Arecibo Mesajı

METI, dünya dışı yaşam ile iletişim kurma çabalarının en son halidir. Bunların en  ünlü örneği 1974 yılında küresel küme M31′  yönüne gönderilen “Arecibo Mesajı” dir. Dönemin önde gelen fizikçilerinden Frank Drake ve Carl Sagan tarafından hazırlanan mesaj,  1’den 10 a kadar sayılar, DNA yı oluşturan elementleri, insan resmini temsil eden figürleri, güneş sisteminin grafiğini ve bu mesajı gönderen verici içeriyordu.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir