Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Gelecekte Tıp / Na-Nose ile Sadece Bir Nefesinizden Hastalıkların Tespiti Mümkün

Na-Nose ile Sadece Bir Nefesinizden Hastalıkların Tespiti Mümkün

Israil Technion Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar sadece bir nefesinizden 17 adede kadar farklı hastalığınızı teşhis edebilecek bir cihaz geliştirdiklerini duyurdular. Na-Nose ( Nano Yapay Burun) adını verdikleri cihaz ile ilgili çalışma ACS Nano isimli nano teknoloji dergisinde yayınlandı.

Na-Nose (Nano apay burun)
Na-Nose (Nano Yapay Burun)

 

 

 

 

 

 

Cihaz bilinen bir seri yaygın ama tehlikeli hastalığı  sadece nefes örneğiniz ile tanımlayabiliyor. Crohn hastalığı , kanserin farklı türleri , ülser , IBS (İrritabl bağırsak sendromu) , Parkinson hastalığının 2 farklı türü , MS ( Multiple Sclerosis) , hipertansiyon , Preeklampsi ( gebelik zehirlenmesi) ve kronik böbrek rahatsızlığı cihaz ile tanımlanabilen hastalıklardan.

Haberin videosunda Israil Technion Teknoloji Enstitüsü’ nden Hossam Haick Na-Nose’ un geliştirilme süreciyle ilgili bilgi veriyor ve hastalıkların teşhisinde yaşanan en önemli sorunlarından birisinin halen sapasağlam hissederken hastalıkların nasıl tanımlanabileceği olduğunu belirtiyor , bu duruma çözüm bulaabilmek için yola çıktıklarını ifade ediyor.

 

Teknoloji harikası cihaz oldukça rahat taşınabiliyor ve hastalıkların erken teşhisine imkan sağlıyor. Belli şartlarda yüksek risk taşıyan bireyler de tahmin edilebiliyor.

Çalışma  5 farklı ülkeden hasta ve sağlıklı kişiden oluşan 1404 kişilik bir grup üzerinde yürütüldü.  Na-Nose’un %86’lık bir doğruluk oranının ispatlandığı çalışmalar ürünün bir piyasada tanımlama amaçlı kullanılması için henüz yeterli olmadığını söylüyor ve daha geliştirilmesi gerektiğini gösteriyor.

Na-Nose ile Hastalıklara Hızlı , Kolay  ve Ucuz Tanı Koyma

Bir nefes vermeniz ile Na-Nose yüzden fazla kimyasal bileşeni tanımlıyor. Araştırmacılar tarafından belirli hastalıklarla ilişkilendirilmiş bu bileşenler bir sıra sensör tarafından eser miktarlardaki kimyasallarına kadar yapay zeka desteği ile değerlendiriliyor. Cihazın içerisinde “sağlıklı” nefes şartları belirli kimyasal bir yapıda programlı. Bu kimyasal bileşenlerin az veya çok olması halinde bir şeylerin yolunda gitmediği anlaşılıyor.

Teknolojinin hayatımıza soktuğu tüm diğer cihazlarla ilişkilendirildiğinde Na-Nose kulağa hayal ürünü gibi gelebilir. Araştırmacılar şimdi bu cihazı akıllı telefonlarımız ile nasıl bir araya getirebileceklerinin yollarını arıyorlar, sıradan bir telefon görüşmesi yaparken harcadığınız bir nefes ile bir hastalığı çok erken safhasında tanımlamak imkan dahilinde olabilir. Özellik erken tanının çok büyük rol oynadığı göğüs veya akciğer kanseri gibi hastalıklarda bu teknoloji hayatlar kurtarabilir.

Özellikle tanı koymanın oldukça zor ve zorlayıcı bir süreç olduğu kanser hastalıklarında tüm tanı süreci acısız , insanların korkmadan kolaylıkla yapabileceği bir hale getirilebilirse, bu hastalığın çok erken safhalarında tanımlanması ve tedavilere başlanması mümkün olacaktır.

Kaynak

Mutlaka İncele

grafen

Bilim adamları, dünyadaki en güçlü ve en hafif malzemeyi icat ettiler

GÜÇLÜ VE GÖZENEKLİ Araştırmacılar yıllardır karbonun belirli bir şekilde düzenlendiğinde çok güçlü olabileceğini biliyorlardı. Grafen, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir