Ana Sayfa / Teknoloji / Nanoteknoloji / Nanosensörler ve Nanoneslerin İnterneti
Nano-sensörler
Nanosensörler

Nanosensörler ve Nanoneslerin İnterneti

Nanosensörler Web’e Bağlanabilirler

Ucuza imal edilmiş,  çok az güçle çalışan, kablosuz antenlerden, mikroişlemciler ve mikrosensörlerden oluşan Nesnelerin İnterneti, bilgisayarlardan mobil cihazlara ve fiziksel dünyanın sıradan parçalarından (termostatlar, arabalar, kapı kilitleri, evcil hayvan izleyicileri vs. ) oluşan online evren hızla büyüyor.

Neredeyse her gün yeni IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazları açıklanıyor ve analistler 2020 yılına kadar 30 milyar cihazın online olmasını bekliyorlar.

Özellikle yapay zeka sistemleri tarafından izlenen ve kontrol edilen cihazlarının birbirine bağlanması sıradan şeyleri şaşırtıcı yeteneklerle donatabilir; Örneğin ev,  işyerinden gelen ev sahibini tanıyıp ön kapının kilidini açabilir veya bir kalp monitörü, kalpte bazı sorunları sinyalini aldığı zaman hemen doktoru arayabilir.

Bilim adamları, sensörleri milimetreden veya mikrondan  nanometre ölçeğine küçültmeye başladı. Ve bu nanosensörler, canlı vücut içinde dolaşmaya veya inşaat malzemelerin içine katmaya yetecek kadar küçüldü. Bu Nanonesnelerin Interneti ( Internet of Nano Things – IoNT) için çok önemli bir adım olup ilaç, enerji  ve diğer pek çok sektörü yeni bir  boyuta taşıyabilir.

Bugüne kadarki en gelişmiş nanosensörlerden bazıları sentetik biyoloji araçlarını kullanarak bakteri gibi tek hücreli organizmaları modifiye etmiştir. Burada amaç basit biyo-bilgisayarlar yapıp, DNA ve proteinleri kullanarak belirli kimyasal hedefleri tanımlayarak, onların renklerini değiştirerek veya bazı kolay tanınan sinyaller yollayarak kaç bitlik bilgi kaydetmek. Cambridge, Mass.’da bir stat-up şirketi olan Synlogic, nadir görünen metabolik bozuklukları tedavi etmek için bazı probiyotik bakteriler türlerini bilgisayarlaştırıp pazarlamaya çalışıyor.

Nanosensörler’ in Kullanım Alanları

Nano-sensörler
Nanosensörler

Tıbbi gelişmelerin ötesinde, nanosensörler tarım ve ilaç sanayinde de birçok alan da kullanılmaktadır.

Birçok nanosensör de biyolojik olmayan karbon nanotüpleri gibi malzemelerden yapılmış olup bunlar hem alıgılar hem de sinyal vererek kablosuz nanoantenler gibi davranabilirler. Bu nanosensörler çok küçük oldukları için milyonlarca farklı noktadan bilgi toplayabilirler. Harici cihazlar daha sonra, ışık, titreşim, elektrik akımı, manyetik alanlar, kimyasal konsantrasyonlar ve diğer çevresel koşulların değişimi gibi inanılmaz derecede ayrıntılı veriler oluşturabilir ve bu verileri bütünleştirebilir

Akıllı nanosensörlardan IoNT’ye geçiş, kaçınılmaz gözüküyor, ancak yine büyük zorluklarla karşılaşılması gerekecek. İlk teknik engel, kendiliğinden çalışan bir nanosürücünün bir değişikliği algılaması ve Web’e bir sinyal göndermesi için gereken tüm bileşenleri entegre etmesi gerekmektedir. Diğer engeller arasında önemli olanlar gizlilik ve güvenlik konularıdır. Bilerek veya yanlışlıkla vücuda verilen herhangi bir nanosürücü, bir zehre dönüşebilir veya bağışıklık sistemini tetikleyebilir. Ayrıca bu teknoloji haberimiz olmadan ve istenmeden takip edilmemizi ve gözetlenmemize olanak sağlar.

İlk uygulamalar basit nanosensörler olacağı ve endüstriyel bitkiler ve bulaşıcı olmayan mikroorganizmalarda kullanılacağı için bu can sıkıcı sorunlardan sakınmış olabiliriz.

Zamanı geldiğinde, nanonesnelerin interneti bize daha ucuz daha güzel ve daha detaylı evler, fabrikalar, şehirler hatta bedenler sunabilecek. Bugün trafik ışıkları, giyilebilir teknoloji veya gözetleme kameraları internete bağlanıyor. Sıradaki adım: milyarlarca nanosensör, çok büyük miktardaki gerçek zamanlı bilgileri toplayarak buluta depoluyor.

Kaynak

Mutlaka İncele

akıllı fabrikalar

Endüstrü 4.0 ve Geleceğin Fabrikaları

Geleceğin fabrikaları, akıllı modüllerden oluşacak. Bu bir şekilde ‘Lego’ dünyasıyla karşılaştırılabilir. Diğer bir deyişle, modülleri kolayca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir