Ana Sayfa / Nedir ? / Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Teknik olmayan bir dilde, Bitcoin, kredi kartına veya merkez bankasına gerek kalmaksızın işlemlerin gerçekleştirilebileceği dijital bir para birimidir. Kullanıcıların İnternet üzerinden çok basit ve etkili bir şekilde para göndermesine olanak sağlamak için tasarlanmıştır.

Bitcoin, elektronik ortamda oluşturulmuş ve tutulmuş bir dijital para birimi biçimidir. Kimse onu kontrol etmiyor. Dolar veya euro gibi basılamaz; bunlar matematiksel problemleri çözen yazılımları kullanarak, insanlar tarafından üretilir ve giderek artan bir şekilde tüm dünyadaki bilgisayarları çalıştıran işletmelerdir. Bu, kripto para olarak bilinen artan bir para kategorisinin ilk örneğidir.

 

Normal para birimlerinden farklı kılan nedir?

Bitcoin her hangi bir şeyi elektronik olarak satın almak için kullanılabilir. Bu anlamda, dijital olarak da işlem gören konvansiyonel dolar, avro veya yen gibidir. Bununla birlikte, en önemli karakteristiği ve konvansiyonel para biriminden farklı kılan özellik, merkezi olmamasıdır. Yani bitcoin ağını kontrol eden tek bir kurum yoktur. Bu da , bazı insanları rahatlatır, çünkü büyük bir bankanın paralarını kontrol edemediği anlamına gelir.

Kim yarattı?

Satoshi Nakamoto adlı bir yazılım geliştiricisi, matematiksel kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemi olan bitcoin’i önerdi. Fikri, herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız, elektronik olarak devredilebilecek, az ya da çok anında, çok düşük işlem ücretleriyle bir para birimi üretmekti.

Kim basıyor?

Hiç kimse. Bu para birimi merkez bankası tarafından fiziksel olarak basılmaz, nüfusa göre hesaplanamaz ve kendi kurallarını oluşturuyor. Bu bankalar ulusal borcunu karşılamak için daha fazla para üretebilir, böylece paralarını devalüe eder. Bunun yerine, bitcoin, herkesin katılabileceği bir topluluk tarafından, dijital olarak oluşturulur. Bitcoins, dağınık bir ağda bilgisayar gücü kullanan ‘mining’ durumdadır. Bu ağ ayrıca, sanal para birimiyle yapılan işlemleri de etkili bir şekilde işleyerek, kendi ödeme ağını geliştirir.

Sınırsız sayıda bitcoin oluşturulabilir mi?

Hayır. Bitcoin protokolü – bitcoini çalıştıran kurallar –  minerler (bitcoin oluşturanlar) tarafından yalnızca 21 milyon bitcoinin yaratılabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, bu paralar daha küçük parçalara ayrılabilir.  (En küçük bölünebilir miktar bir bitcoinin yüz milyonda biridir ve “Satoshi” olarak adlandırılır).

Bitcoin neye dayanır?

Konvansiyonel para birimi altın veya gümüş esasına dayanıyordu. Teorik olarak, bankada bir dolar verdiyseniz, biraz altın alabilirsiniz (bugün pratikte işe yaramasa da). Ancak bitcoin altın esaslı değildir; Matematiğe dayanıyor. İnsanlar, bitcoins üretmek için bir matematiksel formülü takip eden yazılım programlarını kullanıyorlar. Matematik formülü serbestçe bulunur, böylece herkes kontrol edebilir. Yazılım ayrıca açık kaynaktır.

Özellikleri nelerdir?

Bitcoin’in hükümet destekli para birimlerinden ayrı tutan birçok önemli özelliği vardır.

  1. Merkezi değildir. Bitcoin ağı bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmez. Bitcoin yaratma işlemi yapan her makine, ağın bir bölümünü oluşturur ve makinalar birlikte çalışır. Teorik olarak, bir merkezi otorite para politikasıyla müdahale edemez.
  2. Kurulması kolaydır.  Konvansiyonel bankalar basitçe bir banka hesabı açtırmak için bir çok bürokratik işlemle uğraşmanız gerekir. Bununla birlikte, saniyeler içinde bir bit arkadaşı adresi ayarlayabilir, hiçbir soru sorulmadan ve hiçbir ücret ödemeden bir hesap açabilirsiniz.
  3. Anonimdir. Kullanıcılar birden fazla bit arkadaşı adresi tutabilir ve adlara, adreslere veya kişisel olarak tanımlayıcı diğer bilgilere bağlı değildirler.
  4. Tamamen şeffafdır. Şimdiye kadar ağda meydana gelen her işlemin detaylarını, Blokchain  adı  verilen, genel muhasebenin büyük bir versiyonunda saklar. Herkese açık bir e-posta adresiniz varsa, hesabınızda kaç bitconin depolandığını herkes görebilir. Sadece hesabın kime ait olduğunu bilemezler.
  5. İşlem ücretleri miniktir. Bankanız, uluslararası transferler için yüksek ücret talep edebilir. Bitcoin yapmaz.
  6.  Hızlıdır.  Her yere saniyeler için de para gönderebilirsiniz.

Bir Bitcoin adresi nedir?

Bu adres, Bitcoins almanıza izin veren benzersiz bir tanımlayıcıdır. PayPal ile bir e-posta adresine para gönderirsiniz ve benzer şekilde bununla bir Bitcoin adresine para gönderirsiniz. Örneğin, bu Bitcoin adreslerinden biridir: 1LjiSp75s24oBk5PkXVzNqCFr6ePcgv551

Bitcoins göndermeden önce hedef adresini tam olarak kopyaladığınızı emin olun. Bu işlemler tersine çevrilebilir değil!

Kaynak