Ana Sayfa / Nedir ? / Drone Nedir ?

Drone Nedir ?

Drone
Bir drone, teknolojik bağlamda, insansız bir uçaktır. Dronelar daha resmi olarak insansız hava aracı (UAV-unmanned aerial vehicles) veya insansız uçak sistemleri (UAS’unmanned aircraft systems) olarak bilinirler. Aslında bir uçan robottur. Uçaklar, uzaktan kontrol edilebilir veya yerleşik sensörler ve GPS ile birlikte çalışan gömülü sistemlerde yazılım kontrollü uçuş planları yoluyla özerk olarak uçabilirler.

Yakın geçmişte,dronelar çoğunlukla askeri birliklerle ilişkilendirildi; burada başlangıçta uçaksavar hedef uygulaması, istihbarat toplama ve daha sonra da daha tartışmalı olarak silah platformları olarak kullanıldılar.

Dronelar artık arama ve kurtarma, gözetim, trafik izleme, hava izleme ve itfaiyecilikten kişisel dronelara ve fotoğrafçılığa kadar geniş bir yelpazede kullanılmalarının yanı sıra videografi, tarım ve hatta teslimat hizmetleri olarak da kullanılmaktadır.

Genel drone türleri ve yetenekleri

Askeri amaçlı drone

Dronelar, birçok boyut ve stile sahiptir ve dünya genelinde satın alınabilir .Esas olarak EĞLENCE ve ticari kullanım için tasarlanan en yaygın drone türleri 50 $ ‘ın altında ve 1.000 $’ ın üzerinde olan fiyatlarla çok çeşitli boyut ve kabiliyete sahiptir.Aşağıdaki en popüler drone modellerinin birçoğu tarafından kullanılan yetenekler ve teknolojileri bulunmaktadır.

Genel özellikler – Aşağıdaki özellikler, tüketicilerin hem giriş seviyesi dronelarda hem de daha karmaşık ve pahalı modeller üzerinde bulunan özellikler

Quadcopter Tasarımı: Bu tasarım hem kaldırma hem yön kontrolü sağlamak için dört helikopter tipi rotor veya pervaneyi kullanmaktadır.

Atanmış denetleyici: Bu aygıtlar, drone’a komut göndermek için radyo sinyalleri kullanır ve genellikle şarj edilmeyen pillerle çalışırlar.

Şarj edilebilir piller: Her uçuştan önce genellikle şarj edilmeleri gereken bu piller çıkarılabilirdir. Bir USB portu veya priz gibi elektrik prizine takılan bir adaptör kullanılarak şarj edilir. Dronelar neredeyse her zaman şarj edilebilir pilleri bulundurur ve denetleyicilerin şarj edilmeyen pilleri olabilir.

Ekstra pervaneler: En ucuz dronelar bile çoğu zaman bir veya daha fazla yedek pervane takımıyla gelir.

Uçuş kontrol sistemi: Giriş seviyesindeki dronelar bile, uçağın kontrollü uçuşunu sürdürmesine yardımcı olan bazı otomatik uçuş kontrol seviyesine sahiptir. Denetim miktarı ve kullanıcının bu denetimi ne kadar programlayabileceği veya değiştirebileceği drone bağlıdır.

Sudan minimum düzeyde koruma: Birçok dronenun elektronik parçaları ve kontrolörleri su hasarına karşı korumasızdır. Bu nedenle yağmurlu koşullarda uçmak ciddi elektrik problemlerine neden olabilir.

Giriş seviyesi dronelar

En küçük dronelar, dört gramdan daha hafif (112 gm) ağırlığa sahip olabilir ve avucunuza sığabilir. Bu tip dronelar genellikle sınırlı bir çalışma aralığına sahiptir. Denetleyiciler dronu kısa mesafelerde, genelde 100 metreden  daha az bir mesafede kontrol edebilmektedir. Bu dronelardaki şarj edilebilir piller yaklaşık 10 dakika uçuş süresine izin verir.

Ekstralarla giriş seviyesi

Biraz daha para kazanıyorsanız, genellikle aşağıdaki özelliklerden birini veya daha fazlasını, giriş seviyesi bir drone benzeri bir çalışma menzili ve dayanıklılık ile elde edebilirsiniz:

Video kaydı: Kayıt mikro SD kartı gibi çıkartılabilir bir flash bellek kartına kaydedilmiş dahili kamera.

Ek denetleyici seçenekleri: Genellikle, bu seçenek bir akıllı telefon tabanlı uygulama olacaktır.

First person view (FPV) yeteneği: Drone kamerasının görüntüsü denetleyiciye veya bir akıllı telefona veya tablete aktarılır

Genişletilmiş menzil ve dayanıklılık: Daha yüksek kapasiteli piller ve motorlar, geliştirilmiş bir iletişim sistemi ile birlikte, dronenun daha yüksek uçuş süresine ve daha fazla uçuş süresine olanak tanır.

Gelişmiş navigasyon ve fotoğrafçılık

Başlangıçta eğlence için kullanılan giriş seviyesi droneların ötesinde, çeşitli meslekler ve işletmeler için yararlı olan yeteneklere sahip dronelar da vardır. Bu da profesyonel kalitede fotoğraf ve görüntü imajını ve aşağıdaki özelliklerin birçoğunu kaydetme yeteneği bir araya getirdi.

Kontrol edilebilir kamera: Fotoğraf makinesinin çalışması, kameranın bulunduğu noktalar da dahil olmak üzere, yerden kumanda edilebilir.

Daha Yüksek Performans: Birkaç yüz metreyi aşan yüksekliklerde yirmi dakika veya daha fazla uçuş yapmanın yanı sıra 1000 metre üzerinde çalışabilme özelliği.

Uydu navigasyonu: GPS’e ve GLONASS gibi uydu temelli navigasyon sistemlerine uyumluluk.

Daha geniş uçuş planlama seçenekleri: Uydu navigasyon kabiliyeti ve programlanabilir bir uçuş planlama sistemi kombinasyonu, dronenun gelişmiş uçuş profilleri üretmesine olanak tanır.

Bağımsız çalışma: Yetenekler, kontrolör, drone ile teması kaybederse, hareket eden bir hedefi otomatik olarak takip etme yeteneği ve engeller ile çarpışmaları önleme yeteneği dahil olmak üzere kalkış noktasına dönme yeteneğini içerebilir.

 

Kaynak,
Kaynak