Ana Sayfa / Nedir ? / Maker Hareketi Nedir ?

Maker Hareketi Nedir ?

Maker hareketi, sahip olduğunuz nesneleri atmak yerine onları tekrar kullanarak üretim yapmasıdır. Bireylerin veya gruplarının, kullanılmayan, atılmış veya kırılmış elektronik, plastik, silikon veya neredeyse herhangi bir hammadde ve / veya ürünü bilgisayarla ilgili bir cihazdan yeniden oluşturulan ve monte edilen ürünleri üretip pazarladığı bir eğilimdir.

Bu hareket, destekleyici altyapı olmadan çalışan tipik bireylerin bir takım teknoloji ürünleri ve çözümleri yaratmasına yol açtı. Bireylerin bilgi miktarının artması ve elektronik bileşenlerin maliyetinin azalması bu hareketi hızlandırmış.

MAKE Dergisi 2005 yılında piyasaya çıktığında, yapma genellikle büyük bir faaliyetti. Bir sezgi, bir ipucu vardı, bu milyonlara çağrıda bulunan bir şeydi, ancak bu Makinelerin toplanmasının ya da paylaşılmasının kolay bir yolu yoktu. Makineler genellikle garajlarında, ahşap atölyelerinde, bahçe kulübelerinde ve endüstriyel alanlarda ödünç olarak çalıştı. Emin olmak için yapıyorlardı, ancak fikirleri ve yeniliklerini paylaşabilecekleri organize bir toplulukları yoktu. Kesinlikle Kendin Yap’ı seçebilirsin, fakat Makers’in ihtiyaç duyduğu şey Birlikte Yapmak için bir yoldu.

Hareket artan bir ivme kazanırken, Maker lar yeni ürün ve hizmetler geliştirerek kendi pazar ekosistemlerini yarattılar. Dahiyane yapımcıların ve Arduino mikro denetleyicisi ve kişisel 3D baskı gibi yenilikçi teknolojilerin birleşimi, imalat, mühendislik, endüstriyel tasarım, donanım teknolojisi ve eğitim alanlarında yeniliğe yol açmaktadır. Çoğu üretici, hobi, meraklı veya öğrenci (amatör!) – fakat aynı zamanda yeni ürün yaratan ve toplulukta değer üreten yeniliğin de bir parçası oldular. Bazı üreticiler şimdi girişimci olup kendi şirketlerini açtılar.

Hareket sadece birkaç teknoloji meraklısı, sanatçı ve hobi ile başladı, ancak on yıllar boyunca binlerce kişiyi cezbetmiştir.

Maker Kanunu

Temel düzeyde,  Bu hareket nesnelerin daha fazla satın alınmasından ziyade atılmak üzeri olan nesnelerin nesnelerin tekrar kullanılması ve onarılması ile ilgilidir. Daha derin bir seviyede ise , mülkiyetin gerçekten ne olduğu konusunda felsefi bir fikir dir.

Bu kültürde, nesneleri yaratan kişilere “maker” denir. Üreticiler, çeşitli beceri setleri ve ilgi alanları ile, her bir kesimden gelir. Ortak noktaları  yaratıcılığı, tasarıma olan ilgileri ve üretimi mümkün kılan araçlara ve ham maddelere erişim kolaylığıdır.

Maker hareketinin büyümesi, çoğunlukla topluluk merkezlerinin yükselişine atfedilir. Bu merkezlerde üreticilerin  satın alamadığı veya erişemediği araçlar maker lar tarafından kullanıma sunurlurlar. Bu merkezlerde üç boyutlu yazıcılar, lazer kesiciler, CAD yazılımı ve bilgisayar sayısal kontrol (CNC) freze makineleri gibi dijital imalat araçları bulunmaktadır.

Üreticilerin çoğunluğu hobi amaçlı bu işi yapmış olsa da, girişimciler ve küçük üreticiler de makerların sınıfları ve araçlarından yararlanmaktadır. Maker hareketi uluslararası dergiler, sözleşmeler, video kanalları ve web tabanlı pazarlar tarafından desteklenmektedir. Hareket hızla büyüyor ve ekonomik açıdan yıkıcı olması bekleniyor; Sıradan insanlar daha fazla kendine yeterli hale geldikçe, büyük bir mağazadan markalı ürünler satın almak yerine kendi ürünlerini yapabilecekler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Maker hareketi, öğrencileri STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) daha çok ilgilenmeye ve sıradan vatandaşların üretime katkıda bulunmasına yönelik bir yol olarak devlet tarafından teşvik edilmektedir.

Kaynak