Ana Sayfa / Nedir ? / Nanoteknoloji Nedir ?

Nanoteknoloji Nedir ?

Nanoteknoloji, işlevsel sistemlerin moleküler ölçekte mühendislik işlemidir. Bilim, mühendislik ve nano ölçülerde (yaklaşık 1 ila 100 nanometre arasında) gerçekleşen teknolojidir. Nanobilim ve nanoteknoloji son derece küçük şeylerin çalışılması ve uygulanması olup, kimya, biyoloji, fizik, malzeme bilimi ve mühendislik gibi diğer tüm bilim alanlarında kullanılabilir.

Fizikçi Richard Feynman,, Nanoteknolojinin babası

Nanoteknoloji Nasıl Başladı

Nanoteknoloji ve nanobilimin ardındaki konsept ve fikir, 29 Aralık 1959′ da California Institute of Technology’ de Amerikan Fizik Derneği toplantısında Fizikçi Richard Feynman’ ın   “There’s Plenty of Room at the Bottom” adlı konuşması ile başlar. Konuşmasında Feynman, bilim adamlarının tekil atomları ve molekülleri manipüle edip onları kontrol edebilecekleri bir süreci tanımladı.

On yıl sonra, ultra hassas işleme araştırmalarında Profesör Norio Taniguchi nanoteknoloji kavramını ortaya attı. Modern nanoteknoloji 1981’de tekil atomları “görebilecek” olan tarama tünel mikroskopunun geliştirilmesiyle başladı.

Nanoteknoloji Temel kavramlar

Bu teknolojinin ne kadar küçük olduğunu hayal etmek çok zordur. Bir nanometre, metrenin milyarda biridir (1 nm= 10-9m). Birkaç açıklayıcı örnek verirsek.

  • Bir gazete kağıdının kalınlığı yaklaşık 100.000 nanometredir.
  • Bir insan DNA dizisi 2,5 nanometre çapındadır.
  • Bir Saç telinin kalınlığı yaklaşık 80.000 – 100.000 nanometredir.
  • Bir altın atomu 1 nanometrenini üçte biri çapındadır.
  • Bir insanının el tırnağı yaklaşık 1 saniyede 1 nanometre uzar.
Bu paralel şaftlı redüktör dişli 15,342 atomla atomik ayrıntıda modellenmiş en büyük nanomekanik aygıtlardan biridir.

Nanoteknoloji, atomları ve molekülleri görme ve denetleme kabiliyetini içerir. Dünya üzerindeki her şey atomlardan oluşmaktadır (yediğimiz yiyecekler, giydiğimiz kıyafetler, içinde yaşadığımız binalar ve evler ve kendi bedenlerimiz).

Fakat atomları çıplak gözle görmek imkansızdır. Aslında, lise fen derslerinde tipik olarak kullanılan mikroskoplar ile görmek de imkansızdır. Nano ölçeğinde şeyleri görmek için gereken mikroskoplar yaklaşık 30 yıl önce nispeten icat edildi. Bilim insanları, tarama tünelleme mikroskopu (STM) ve atomik kuvvet mikroskopu (AFM) gibi doğru araçları elde ettikten sonra, nanoteknoloji çağı başlamış oldu.

Günümüz bilim insanları ve mühendisleri, malzemeleri nano ölçekte kasıtlı olarak, yüksek mukavemet, hafif ağırlık, ışık spektrumunda artan kontrol ve daha büyük ölçekli kimyasal parçalardan daha fazla kimyasal reaksiyon verme gibi avantajlı özelliklerinden yararlanmak için çok çeşitli yollar buluyorlar.

Aşağıdaki illüstrasyon nanoteknolojinin boyut ve ölçeğine ilişkin üç görsel örnek içermektedir ve nanoteknolojideki gerçeklerin ne kadar küçük olduğunu göstermektedir.
Nesnelerin nano ölçekleri

Kaynak