Ana Sayfa / Nedir ? / Robot Nedir ?

Robot Nedir ?

Bir robot, bilgisayarla programlanabilen, karmaşık bir dizi işlemi otomatik olarak gerçekleştirebilen bir makinadır. Robotlar, harici bir kontrol cihazı ile yönlendirilebilir veya kontrol içerisine yerleştirilebilir. Robotlar insan biçimini alacak şekilde yapılabilir, ancak çoğu robot, nasıl göründüklerine bakmadan bir görevi yerine getirmek üzere tasarlanmış makinelerdir.

Honda’ nın insansı robotu ASIMO

Robotlar tam otomatik olduğu gibi yarı otomatik de olabilirler. İnsansı robotlardan, endüstriyel robotlara,  tıbbi robotlardan köpek terapi robotlarına, drone robotlardan mikroskobik nano robotlara kadar çok geniş kullanım alanı vardır. Hassas ameliyatları yapmak veya tehlikeli maddeler kullanmak gibi robotlar, insanlar için zorlu görevleri yapmak için sıklıkla kullanılır. Ayrıca, metal işlemek veya bir araba monte etmek gibi çok zaman alan işler yapmak için kullanılırlar.

Robotik

Robotların tasarım, yapım, işletim ve uygulamaları ile bunların kontrol, duyusal geribildirim ve bilgi işleme için bilgisayar sistemleri ile uğraşan teknoloji dalına robotik denir. Bu teknolojiler, insanların tehlikeli ortamlarda veya imalat süreçlerinde yerini alabilen ya da görünüşte, davranışta ve / veya bilişte insanlara benzeyen otomatik makinelerle ilgilenmektedir. Günümüzün birçok robotu, doğadan, biyolojik ilham edilen robotik alanına katkıda bulunarak esin kaynağı olmuştur.

Robot Tipleri

  • Hobi Robotları: Hobi amaçlı veya eğitim amaçlı olarak kullanılan, kendin yap tarzında kit olarak satılan robotlar.
Hobi Robotu

 

  • Eğlence Robotları: Sadece eğlence amaçlı yapılan basit oyuncaklardan kompleks akıllı ürünlere kadar çok çeşidi bulunan robotlar.

 

Eğlence Robotları

 

  • Endüstriyel Robotlar: Fabrikalarda üretim yapmak için kullanılan robotlardır; Arabadan bilgisayara her türlü şey üretmek için kullanılabilirler.
Endüstriyel Robotlar

 

  • Ev Robotları: Ev işlerinde yardımcı olmak ve insanlara bakım yapmak veya bir çeşit hizmet sunmak için kullanılan robotlardır.

 

 

Ev Robotları

 

  • Askeri Robotlar: Askeri alanlarda arama kurtarma, gözlem, savunma ve saldırı amaçlı kullanılan robotlardır.
Askeri Robotlar

 

  • Tıbbi Robotlar: Aşırı hassasiyet gerektiren cerrahi görevleri yerine getirmek için kullanılmaktadır.
Tıbbi Robotlar
  • Servis Robotları: İnsanlar tarafından görevleri (tehlikeli kimyasallarla uğraşmak gibi) yerine getirilemeyen veya yalnızca insanlar için çok fazla tekrarlayan görevleri yapmak için kullanılan robotlar oluşturabilir. Küçük eve robotlarından büyük endüstriyel robotlara kadar çeşidi vardır.
Servis Robotları

 

  • Deneysel Robotlar: Farklı robot türleri üzerinde araştırma ve geliştirme yapmak için tasarlanan robotlardır.
Deneysel Robotlar

 

  • Araştırma Robotları: Bilim alanında insanların ulaşamayacağı yerlerde (uzayda veya okyanusun dibinde) kullanılan robotlardır.
Araştırma Robotları

 

Türkiye’ de Robot Toplulukları