Ana Sayfa / Teknoloji / Optik çip teknolojisi sınırları zorluyor
optik cip
Optik Çip

Optik çip teknolojisi sınırları zorluyor

Akıllı telefonlarımız , giyilebilir teknolojilerimiz , robotlarımız ve akla gelen tüm diğer yüksek teknolojik cihazlar için her geçen gün yüksek kapasiteli fakat boyutu küçülen mikroçiplere ihtiyaç duyuyor. Fakat giderek Moore yasası ile belirlenmiş sınırlara daha fazla yaklaşıyoruz . Ve mikroçiplerin belirli bir boyut altına inemeyeceği bir duruma geliyoruz.  Hewlett Packard Labs’ın araştırmacıları veri işlemeyi elektronlar yerine ışık ile optimize edebilecek bir sistem geliştirdiklerini duyurdular.

Optik çip ler ile ilgili araştırmaların olduğu yeni bir bilgi değil , fakat HP Labs’ın araştırmacıları  en kompleks optik çiplerden birisini üretmeyi başardıklarını açıklıyorlar. Araştırmaları IEEE Specturm dergisinde yayınlandı.

Seyyar Satıcı Problemi

ABD Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (U.S. Defense Advanced Research Projects Agency ) tarafından yürütülen Mesodynamic Architectures araştırma programı çerçevesinde çalışılan cihazda 1052 optik komponent işlem yapıyor. Ising Makinası’ nın ışık tabanlısı olduğu belirtiliyor. İsing makinası çok sayıda farklı alternatifin olduğu durumda problemin en iyi çözümünün bulunması üzerine tasarlanmıştır. Olası çözümler sistem bileşenleri arttıkça eksponansiyel olarak  artmaktadır. En güçlü konvensiyonel bilgisayar sistemleri dahi bu tip kombinatorik optimizasyon problemlerine pratik çözümler üretme noktasında çaresiz kalmaktadırlar.  Bu tip problemlerin en bilineni seyyar satıcı problemidir. Bir seyyar satıcının ve ziyaret edilmesi gereken çok sayıda şehrin olduğu ve her bir şehre en fazla bir kez uğranıldığı duruma göre çözülecek bir optimizasyon problemidir. Seyyar satıcıya bu şehirleri mümkün olan en efektif şekilde turlaması için bir çözüm sunabilecek bir algoritma olmadığı kabul edilmektedir. Optik çip lerin işlem kapasiteleri ile bu problemleri kolaylaştırmaları bekleniyor. HP Labs’ın geliştirdiği teknolojide çipler elektronlar yerine ışık huzmeleri kullanmaktadır.

Özetlemek gerekirse optik çip teknolojisi bize daha çok veriyi daha hızlı işlemeyi vaat ediyor.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir