Ana Sayfa / Teknoloji / Robotlar / Otonom Uçan Mikro Robotlar (Robot Arılar)
Otonom uçan mikro robot - Robot Arılar (RoboBees)
Robot Arılar (RoboBees)

Otonom Uçan Mikro Robotlar (Robot Arılar)

Robot Arılar’ ın yani otonom uçan mikro robotların potansiyel kullanım alanlarının başında, ürün tozlaşması, arama ve kurtarma çalışmaları, gözetleme, yüksek çözünürlükte hava iklim ve çevre izleme gelir.

Bir arının biyolojisinden esinlenen Wyss Enstitüsündeki araştırmacılar, tarımda veya felaketlerden kurtulmada sayısız rol oynayabilecek yapay sistemler olan Robot Arılar’ ı geliştiriyorlar. Bir Robot Arı, bir atacın yaklaşık yarısı boyutunda ve bir gramın onda birinin ağırlığından daha az ağırlığa sahiptir. Voltaj uygulandığında kasılma özelliği olan malzemelerden yapılmış “yapay kaslar” kullanarak uçarlar.

Robot Arılar’ ın Yapısı

robot ari
Robot Arı

Robot Arıların temel işlevi, kendine yeten, kendi kendine yönlendirme yeteneğine sahip ve büyük gruplar halinde eş güdümlü davranış elde edebilen özerk mikro-hava araçlarını geliştirme fikri tarafından hayata geçirildi. Bu amaçla, Robot Arının gelişimi geniş olarak üç ana bileşene ayrılmıştır.

  1. Vücut: Vücut gelişimi, kompakt ve kesintisiz olarak entegre bir güç kaynağının yardımıyla kendi başlarına uçabilen robot böceklerin yapılmasından oluşur.
  2. Beyin: Beyin gelişimi “arıların gözlerini ve antenlerini taklit eden ve çevreye duyarlı ve dinamik tepki verebilen” akıllı “sensörler ve kontrol elektronikleriyle ilgilidir.
  3. Koloni: Koloni’nin odak noktası, birçok bağımsız robotun davranışını koordine etmek ve etkili bir birim olarak birlikte hareket etmelerini sağlamaktır.
Otonom uçan mikro robot – Robot Arılar (RoboBees)
Robot arıları yapmak için Wyss Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, halihazırdaki robotik tasarımın sınırlarını büyük ölçüde genişleten Pop-Up mikroelektromekanik (MEM) teknolojileri olarak adlandırılan yenilikçi üretim yöntemleri geliştirdiler.
Bir sineğin biyolojisinden esinlenerek yapılan bu minik robotlar, milimetreden daha küçük ölçeklerde saniyede 120 defa kanat çırpabilirler. Ayrıca dikey kalkış, havada durabilme ve her yöne hareket edebilme yeteneklerine sahiptirler. Bir elektrik alanı uygulandığında genişleyen ve daralan seramik şeritlerle piezoelektrik aktüatörler kullanarak kanatlarını çırpabilirler. Bir fiber karbon gövde çerçevesi içine gömülü plastik ince menteşeler, eklemler olarak işlev görür. Hassas dengeli kontrol sistemi, her kanadı bağımsız olarak gerçek zamanlı kontrol ederek robotun dönme hareketlerine komut verir.

 

Kaynak

Mutlaka İncele

Robot Şef Robot Aşçı

Robot Şef Dünyanın İlk Robot Aşçısı

Moley dünyanın ilk robotik mutfağı Robot Şef’ i  yarattı. Gelişmiş özelliklere sahip, tamamen işlevsel bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir