Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Gelecekte Tıp / Robotik Cerrahi: Gelecekteki ameliyatınızı bir robot yapacak
robotic surgery
Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi: Gelecekteki ameliyatınızı bir robot yapacak

Doktor olmak iyi ücretli bir meslektir, ancak en çok kazanç sağlayan tıp uzmanları cerrahlardır. Ameliyat geçiren herkes, o odaya girerken ne kadar dehşete düştüğünüzü bilir ve birisinin sizi keseceğini ve sonra sizi dikeceğini düşünür. Şimdi eğer bir robot cerrah aynı işlemi yapsaydı, daha iyi hissedecek misiniz? Robotik cerrahi size 10 kat daha iyi bir başarı oranı verdiyse ne olacaktı? O halde hangisini seçersin?

Robotik cerrahi bir mucizedir.  Pazar analizine göre robotik cerrahi sektörü patlamaya hazırlanıyor. 2020’de cerrahi robotik satışlarının iki kat artarak yaklaşık 6,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

En yaygın bilinen cerrahi robot “da Vinci Surgical System” (da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi) dir.  İster inanın ister inanmayın bu sistem bundan 15 yıl önce tanıtıldı. Bu sistem büyüteçli bir 3D yüksek çözünürlüklü görme sistemine sahip. Ayrıca insan elinden daha fazla bükülme ve dönme açısına sahip kolları var. Robotik sistemler  her zaman cerrahın % 100 kontrolündedir. Ve cerrahların daha önceden mümkün olmadığını düşündükleri bir çok operasyonu yapmalarına olanak sağlarlar.

Son zamanlarda, Google, yeni bir cerrahi robot sistemi yaratmada Johnson & Johnson ile çalışmaya başladığını açıkladı.

 

cerrah robot
Robotik Cerrahi

 Cerrahi Robot Üreten Şirketler

Yapay zeka ve robotik gibi gelişmiş otomasyon teknikleri  bir çok insanı işinden etmesi artık sadece bir zaman meselesi. Önümüzdeki yıllarda belki de sizi ameliyat edecek cerrah robot üreten 10 şirkete bir göz atalım.

  1. Intuitive Surgical
  2. Verb Surgical
  3. Auris Surgical Robotics
  4. Medrobotics
  5. Restoration Robotics
  6. Virtual Incision Corporation
  7. THINK Surgical, Inc.
  8. Medtech S.A.
  9. TransEnterix
  10. Titan Medical

Kaynak: http://www.nanalyze.com/2016/07/10-robotic-surgery-companies/

Mutlaka İncele

integra yapay deri

Yapay Deri Integra ile yanık tedavisinde devrimsel yenilik

Integra yapay deri yanık mağdurları için geliştirilmiş devrimsel bir yenilik. Zarar görmüş yerlerin iyileşmesinde yeterli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir