Ana Sayfa / Teknoloji / Biyoteknoloji / Sentetik Organlar: Yapay böbrek yetiştirmeye bir adım daha yaklaşıyoruz
yapay bobrek
Yapay Böbrek

Sentetik Organlar: Yapay böbrek yetiştirmeye bir adım daha yaklaşıyoruz

Chicago McCormick Place’de bulunan Nefroloji Amerikan Böbrek Birliği (ASN) yapılan yeni bir araştırmada, böbrek yetmezliği tedavisinde devrim niteliğinde bir yenilikten bahsediyor: yapay böbrek.

Twente Üniversitesi’ nden Hollandalı araştırmacı Dimitrios Stamatialis ve  Utrecht Üniversitesi’nden Roos Masereeuw ve ekipleri, işlevsel bir biyo-yapay böbrek için çok önemli bir adımı başarıyla geliştirdiler. Araştırmacılar yapay membran yüzeylerinde, polietersülfon esaslı içi boş elyaf zarlarında kullanarak  böbrek hücre tabakasından oluşan bir “yaşayan zar” oluşturmayı başardılar.

Stamatialis’e göre bu “Biyoyapay böbrek cihazının gelişimine yönelik önemli bir adım. Bu çalışmanın stratejileri ve yöntemleri ile  biyo yapay bir karaciğer veya biyo yapay pankreas da yapılabilir” dedi.

 

Sentetik Organlar

İşlevsel bir biyoyapay böbrek, böbrek yetmezliği çeken milyonlarca hasta (yalnızca ABD’de yaklaşık 26 milyon) için diyaliz veya transplantasyon gereksiz hale getirebilir. Sentetik olmasına rağmen, bileşenleri yukarıda tarif edildiği gibi hala büyük ölçüde biyolojik materyallere dayanmaktadır. Sentetik organları tedavi amacıyla geliştirmede harika olan şey ise mevcut olan organik sistemler ile sorunsuz bir şekilde çalışabilmeleridir.

yapay bobrek
Yapay Böbrek

 

 

Sentetik biyolojideki gelişmeler sayesinde,  araştırmacılar sentetik organların mühendislik çalışmalarında oldukça başarılı oluyorlar. Şu ana kadar bilim adamları yapay akciğerler yapabildiler  ve kök hücreleri kullanarak mini retinalar oluşturabildiler. Ayrıca 3 boyutlu yapay kemikler ve bir kalp de yapabildiler. Bütün bunlara rağmen mevcut ilerlemeler hala mükemmellik seviyesine ulaşmasa da geleneksel tıbbın başarısızlığa uğradığı yerlerde bu gelişmeleri geleceğin tıbbını oluşturacaktır.

Kaynak: https://futurism.com/synthetic-organs-were-one-step-closer-to-having-bioartificial-kidneys/

Mutlaka İncele

integra yapay deri

Yapay Deri Integra ile yanık tedavisinde devrimsel yenilik

Integra yapay deri yanık mağdurları için geliştirilmiş devrimsel bir yenilik. Zarar görmüş yerlerin iyileşmesinde yeterli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir