Ana Sayfa / Akıllı Ürünler / Superflex robot elbise, yaşlanan nüfusun harekete geçirilmesine yardımcı olacak
robot elbise
Superflex robot elbise

Superflex robot elbise, yaşlanan nüfusun harekete geçirilmesine yardımcı olacak

Giyilebilir teknoloji, günlük adım sayılarınızı takip edip etmek ve diğer sağlık bilgilerini analiz etmek üzerine çalışırıken, Silikon Vadisi’ ndeki bir şirket yaşlanan nüfus için “akıllı” bir elbise oluşturmak üzerine yoğunlaşıyor.

California merkezli Menlo Park adlı bir şirket Superflex, hareket kabiliyetinde sorun yaşayan yaşlılar için bilgisayar kontrollü, algılayıcı donanımlı bir robot elbise üzerinde çalıştığını söylüyor. Robot  elbisesinin sensörleri, vücudun duruşunu ve hareketini izleyebiliyor. Kullanıcı, bir koltuğa öne eğildiğinde, ayağa kalkmaya hazırlandığında veya kollarını başlarının üstünde yükseltmeye başladığında sensörler bunu farketip motora kullanıcıya yardımcı olmak için gerekli verileri hızlı bir şekilde yolluyor.

Teknoloji, başlangıçta ağır yük taşıyan askerlerdeki yaralanmaları azaltmak için bir programın parçası olarak SRI International’da geliştirildi. Kısa bir süre önce tüketici odaklı bir şirket olarak yaşlılara yardımcı olmak için harekete geçti.

Superflex’in kurucu CEO’su Rich Mahoney, The Verge ile yaptığı röportajda “Bunu zeki giyilebilir güçlü” olarak nitelendiriyoruz “dedi. Superflex’den önce SRI International’da yedi yıl robotik şefi olarak çalışan Mahoney, elbisenin ardındaki ekip hem robotik uzmanlarından hem de tekstil ve moda tasarımcılarından oluştuğunu söylüyor. Mahoney, “Vakfımız robotik olmasına rağmen artık bir yenilikçi giyim şirketi olarak tanımlıyoruz” dedi.

Superflex robot elbise
Superflex robot elbise
Superflex robot elbise yaşlıların yeni yardımcısı

Bugün Superflex, Japon girişim sermayesi şirketi Global Brain önderliğindeki Series A finansman turunda yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırım yaptığını da belirtti. Mahoney’in ilk hedefi 65 ve daha yaşlı nüfus. ABD’ de yaşlı nufüs önümüzdeki otuz yıl içinde  neredeyse 48 milyondan 88 milyona çıkması bekleniyor. Superflex ayrıca  Japonya’da 65 yaşın üzerindeki insanlar için de büyük bir fırsat olduğunu düşünüyor.

Superflex’in robot elbise  piyasaya sürülme tarihi en erken 2018 yılı olarak düşünülüyor. Fakat hala bir çalışma prototipini bile yapılmış değil. Mahoney, Superflex’in daha ilk evrelerinde olduğunu vurguladı. Ve tasarımın bazı önemli unsurlarının hala  nasıl olacağının belli olmadığını itiraf etti. En önemli sorunun  şarj edilebilir pillerin robot elbise nasıl monte edileceği ve ne kadar süre ile enerji üreteceği olduğunu belirtti.

Engellilerin ve yaşlıların yaşadıkları zorluklara yardımcı olmak amaçlı  robot elbise üretilmesi fikri ilk değil. Bu yılın başlarında Harvard Üniversitesi, yürüme engellilere yardımcı olacak bir elbise geliştirmek için ReWork Robotics adlı bir şirketle işbirliği yaptığını söyledi. Honda, 2008 yılından bu yana yaşlılar için Yürüyen Destek Cihazı projesinde çalışıyor. Panasonic’in endüstriyel nesnelerin ağır nesneleri kaldırmasına yardımcı olacak dış iskelet takımları üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Kaynak: http://www.theverge.com/2016/12/20/14009890/superflex-robot-power-suit-aging-elderly-senior-citizens-mobility

 

Mutlaka İncele

Cicret Akıllı Bileklik

Cicret Akıllı Bileklik Cildinizi Dokunmatik Ekrana Dönüştürüyor

Paris merkezli bir tasarım şirketi, akıllı telefonunuzun ekranını direkt olarak bileğinize yansıtacak bir bileklik olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir