Ana Sayfa / Teknoloji / Robotlar / Tasarlanmış En İyi 10 İnsansı Robot

Tasarlanmış En İyi 10 İnsansı Robot

İnsan duygu ve yetenekleriyle eşleşen en iyi 10 insansı robot

Füturistler, insansı robotların sadece insan davranışlarının bir kopyası olmayacağı aynı zamanda kendine ait bir farkındalığa sahip olmanın yanı sıra yüksek teknolojili hesaplamalı analizi ve yetenekleri ve duyguları da olacağını öngörüyorlar.

Bazıları, her tür robotun 2045 yılına kadar  insanların yerine geçebileceğini öngörüyor. Yapay zeka, günümüzün robotiklerinin nispeten görevlerini tamamlamak için yeni bir beyin türünün sunulabileceği bir noktaya ilerliyor. Makine gelişiminin bir sonraki aşamasına geçmesini bekliyor.

Geçtiğimiz birkaç yılda insan kapasitesiyle uyuşmak için tasarlanan şu anki robot listesi, yukarıda tarif edilenlerin düşündüğümüzden daha önce gerçeğe dönüşeceğini göstermektedir.

1. ATLAS UNPLUGGED

Atlas’ın bu en son sürümü, 1.88m yüksekte ve 156.4kg ağırlığında.

Atlas robotu,  ABD Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı’yla birlikte, Google’ın sahip olduğu Boston Dynamics tarafından geliştirildi. El ve ayaklarını kullanarak insan gibi tırmanabilme yeteneğine ve engebeli arazilerde iki ayak üstünde yürüme yeteneği sahiptir.

Temmuz 2013’te piyasaya sürülen ilk sürüm, robotu çalıştırmak için bir elektrik ve kumanda bağlantısı gerektiriyordu. “Atlas unplugged” olarak adlandırılan, pil gücü ile çalışabilen ve kablosuz olarak kontrol edilebilen yeni nesil robot, Haziran ayında gerçekleşecek olan Darpa Robotics Challenge Finalleri için geliştirildi.

 

2. ASIMO AND HONDA P-SERIES

ASIMO nun bu sürümü 128 cm boyunda ve 55 kg ağırlığında
 ASIMO, Honda’nın global olarak markalaşmasında büyük bir önem teşkil etmektedir. Ayrıca şirketin yenilik ve teknolojinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. ASIMO, Honda tarafından geliştirilen ve P-Serisi olarak adlandırılan bir dizi yürüme robotunda 11. sürümüdür. 2000 yılında ortaya çıktığında bir insan gibi yürümesi ve koşması inanılmaz bir şeydi.
ASIMO, 2005’te iki kat hızlı (6 km/saat) çalışmasını, insanlarla etkileşim kurmasını ve tepsi  tutma ve yiyecek sunma gibi temel görevleri yerine getirmesini sağlayan önemli bir yükseltme gerçekleştirdi.
 

3. ICUB

ICub, birkaç Avrupa üniversitesinin oluşturduğu RobotCub Konsorsiyumu tarafından tasarlanmıştır. İsmi  Cognitive Universal Body kelimelerinin kısaltmasından gelmektedir. Icub tasarımının temelini insan benzeri manipülasyonun insan bilincinin gelişiminde hayati bir rol oynadığı somutlaştırılmış biliş hipotezidir. Bu hipoteze göre bir bebek birçok bilişsel becerisini çevresiyle ve diğer insanlarla uzuvlarını ve duyularını kullanarak etkileşerek öğrenir ve dolayısıyla dünyanın iç modeli büyük oranda insan vücudunun şekli ile belirlenir.

Robot, bu hipotezin, algısal öğrenme senaryolarının algısal sistemin ve küçük bir çocuğun eklemlenmesi yoluyla doğru şekilde üremesine izin vererek bu hipotezi sınamak üzere tasarlanmıştır; böylece dünyayla böyle bir çocuğun yaptığı gibi etkileşim kurabilir.

4. POPPY

Poppy’ nin yaratıcıları insan robot etkileşimini daha iyi bir hale getirmek için biyolojik olarak yürüyüş hareketini temel aldılar. Poppy 3D yazıcı tarafından oluşturulmuş ve türünün ilk örneğidir. Bir grup Fransız araştırmacı, en son 3D teknolojiyi kullanarak maliyetleri üçte bir düşürmeyi başardı.
Poppy, bu boyuttaki robotlarda neredeyse hiç kullanılmamış olan beş motorlu eklemli bir omurga sahiptir. Bu da yalnızca Poppy’nin daha doğal hareket etmesine izin vermez, aynı zamanda duruşunu ayarlayarak robotu dengelemeye yardımcı olur. Eklenen esneklik, robotla fiziksel olarak etkileşime girerken, robot elle yönlendirmek gibi şu anda robotun çalışmasına yardımcı oluyor. Videodaki inanılmaz insan benzeri topuk ayak hareketini görebilirsiniz.

5. ROMEO

Romeo, daha duygusal unsurlarla robot yardımı ve kişisel yardım alanlarında lider olmayı hedeflemektedir. Robot sekiz yaşında bir çocuk büyklüğündedir. (140 cm boyunda ve 40 kg ağırlığğında). Mümkün olduğunca hafif olması için vücudu karbon fiber ve kauçuktan yapılmıştır ve Yardım edeceği kişinin yaralanma riskinden kaçınmak için tasarlanmıştır. Bugün, Romeo yürüyebilir, üç boyutlu çevreyi görür, duyar ve konuşur.

Robotun gerçek dünya koşullarında test edilmesine ilişkin zaman çizelgesi 2017 ve  bir emeklilik evinde kullanılabilmesi için 2019 yılı için öngörülüyor. Kısmen Fransız hükümeti ve Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen Romeo 2009-2016 döneminde proje bütçesi toplamı 37 milyon Euro’dur.

6. PETMAN

Petman kendisini dengeler ve özgürce hareket eder.  Petman, kimyasal koruma giysilerini test etmek için tasarlanmış, antropomorfik bir robottur. Petman’ın doğal bir çevik hareketi, bir askerin gerçekçi koşullar altında koruyucu giysileri nasıl vurguladığını taklit etmek için gereklidir.
Petman ayrıca, gerçekçi test koşulları sağlamak için sıcaklık, nem ve terleme kontrol ederek koruyucu elbise içindeki insan fizyolojisini simüle eder

7. NAO

NAO robotları, dünya çapında birçok akademik kurumda araştırma ve eğitim amaçlı kullanılmaktadır. NAO, 58 cm uzunluğunda bir insansı robottur ve ev çevresinde dostça bir arkadaş olarak tasarlanmıştır. 2008 yılından beri robotun çeşitli versiyonları piyasaya çıktı.

En bilinen NAO, üniversiteler için geliştirilen Akademik Sürüm’dür ve araştırma  laboratuarlarında eğitim amaçlı kullanılmaktadır.2011’de halka açıldı. Nao platformunun daha yeni yükseltmeleri arasında 2011 Nao Next Gen ve 2014 Nao Evolution bulunuyor. 2015 yılı itibariyle, 50’den fazla ülkede 5.000’den fazla Nao birimi kullanılmaktadır.

8. ROBOTHESPIAN

 RoboThespian, halka açık bir ortamda insan etkileşimi için tasarlanmış bir insansı robottur. Tamamen etkileşimli, çok dilli ve kullanıcı dostu olduğundan iletişim kurmak ve eğlenmek için mükemmel bir robottur.

RoboThespian artık altı yıldan daha uzun bir süredir geliştirdiği üçüncü kuşakta, ulusal bilim merkezleri, ziyaretçileri, ticari kullanıcıları ve dünyanın çeşitli yerlerindeki akademik araştırma kurumları tarafından güvenilir, denenmiş ve test edilmiş bir platformdur.

Kendi kaydedilmiş dizilerinizi veya ısmarlama içeriğinizi ekleyebileceğiniz selamlamalar ve gösterimler gibi standart içerikle birlikte gelir. Hareket kontrolü sağlayan web tabanlı arabirim dosyaları ile, ses ve video basitçe yüklenebilir.

9. ACTROID-SIT

Actroid-SIT, insanlarla etkileşim halindeyken otomatik olarak konuşur ve hareket eder. Ayrıca işaret dili biliyor ve otomatik olarak muhatap pozisyonuna uyuyor.

Aslında, araştırmacılar kısa bir süre önce Actroid’in davranışındaki gelişmelerin, normal bir androidin ortalamasından daha akıllıca ve daha anlamlı olduklarını gösterebilir.

 

10. ROBOTIC POLE DANCERS – LEXY AND TESS

İki ladybot müziğe göre gerçek zamanlı olarak hareket edebiliyor.

Kaynak

 

Mutlaka İncele

Robot Şef Robot Aşçı

Robot Şef Dünyanın İlk Robot Aşçısı

Moley dünyanın ilk robotik mutfağı Robot Şef’ i  yarattı. Gelişmiş özelliklere sahip, tamamen işlevsel bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir