Ana Sayfa / Geleceğin Dünyası / Gelecekte Ulaşım / Uçan arabalar : Airbus 2017 yılının sonuna kadar testlerini yapmayı planlıyor
flying cars
Uçan Arabalar

Uçan arabalar : Airbus 2017 yılının sonuna kadar testlerini yapmayı planlıyor

Trafik sıkışıklığı bugün pek çok insan için dayanılmaz bir hal almakta ve her geçen gün daha da kötüleşmektedir.  2030’da dünya nüfusunun % 60’ı şehirlerde yaşayacak.

Airbus herkesin hayalini kurduğu şeyi gerçekleştirmek için düğmeye basıyor: Uçan arabalar ile bir tuşa basarak sıkışık trafik üzerinden uçarak gitmek.

Airbus uçan arabalar konusunda şaka yapmıyor. Airbus CEO’su Tom Enders’e göre bu yılın sonuna kadar tek kişilik yolcu taşıma kapasitesine sahip sürücüsüz uçan küçük şehir içi uçan araçları test etmeyi planlıyor.

Vahana Projesi ile uçan arabalar geliyor

Airbus, şehir içi hava taşımacılığı için Project Vahana adlı bir proje geliştirdi.  Dikey iniş ve kalkış konseptine sahip bu projenin ilk prototipi yapım aşamasında ve bu yılın sonunda test edilebilecek.

Enders, Münih’te düzenlenen DLD teknoloji konferansında verdiği bir demeçte Airbus’ un bu projeyi çok ciddiye aldığını söyledi. Bu proje sayesinde kargo taşımacılığı ve bireysel yolculukların hava yolu ile yapılmasının şehir içi trafik sıkışıklığını önemli bir ölçüde hafifleteceğini belirtti. Ve gelecekte şehir planlamacılarının şehirleri tasarlarken bunu da göz önünde bulunması gerektiğini söyledi.

Vahana Projesi, kısa mesafeli yolculuklar gerçekleştirebilecek hava araçlarının 2021 yılına kadar üretilebileceğini hedeflemektedir.

Muhtemelen araç, dikey kalkışa yardımcı olabilmesi için dört pervaneli bir tasarıma sahip olacak. Tasarım sürecinde mümkün olan en verimli modelin ön plana çıkması bekleniyor.

Airbus project vahana
Uçana Arabalar

Uçan arabalar hala kulağa tuhaf gelebilir veya bir bilim kurgu ögesi gibi algılanabilir. Fakat aynı zamanda bir helikopter üreticisi olan Airbus, otomatik sürüş sistemleri ve elektrikli pil teknolojisindeki gelişmelerin hızı göz önüne alındığında bunu gerçekleştirmenin hayal olmadığını söylüyor.

Fakat diğer taraftan teknik zorluklardan öte diğer bir sorun ise yasal düzenlemeler. Mevcut kanunlar ve yönetmeliklerde insansız hava araçlarının yolcu  taşıması hakkında her hangi bir düzenle bulunmamakta ve bunların ne şartlar altında hangi güvenlik önlemleri çerçevesinde düzenlenmesi gerektiği ile ilgili çalışmaların bulunmaması.

Kayna: https://techcrunch.com/2017/01/16/airbus-plans-to-test-self-driven-airborne-taxi-by-the-end-of-2017/?ncid=rss

Mutlaka İncele

Dünyanın güneş panelli ilk yolu Fransa’ da açıldı

Güneş enerjili yollar Fransız yetkililer Normandiya bölgesindeki Tourouvre-au-Perche kasabasında  2.880 fotovoltaik panelden oluşan  1 kilometre …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir